Oldukça ilginç yasaklarla gündeme gelen İran Hükümeti, bu kez "İran kültürüne uymadığı" gerekçesiyle başta zumba olmak üzere, aerobik, body ritim ve hiphopun yasaklanması gerektiğine karar verdi.

Spor salonlarında uygulanan ve dinletilen şarkıların 'toplumun kültürel yapısı ile uyumlu olması gerektiği' belirtilirken, böyle bir yasağın alınma gerekçesi de özetle belirtilmiş oldu. 

İranlı Öğrenciler Haber Ajansı'nın (ISNA) İran Herkes İçin Spor Federasyonu tarafından yapılan açıklamalardan elde edilen sonuçlara göre: "İhtiva ettiği dans figürleri ve müziklerin İran kültürüne uymadığı" gerekçesiyle zumba, body ve hiphop gibi programlar ülke içerisinde yasaklandı. 

Kadın taraftarlara stadyumlarda spor müsabakalarını izlemeye izin verilip verilmemesi konusundaki fikir ayrılığı ve son cumhurbaşkanlığı seçimi sırasında gündeme gelmesinin ardınan alınan bu yasak kararı, dünya basının dikkatini çeken konular arasındaki yerini almasını sağladı. İran Hükümeti tarafından alınan karar, olumlu ve ağırlıklı olarak olumsuz eleştirilerin hedef noktası oldu. 

Yapılan açıklamalarda ilk olarak zumba ve aerobik programlarının yasaklanacağı belirtilirken, sonradan yapılan açıklamalara göre zumbanın yanı sıra, aerobik, body ritim ve hiphop spor dallarının da ihtiva ettiği yabancı müzik ve dans figürleriyle, ülke kültürüne ters düştüğü için yasak kapsamına alındığı ifade edildi.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap