Zen Pırlanta‘nın kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Emil Güzeliş, Hürriyet gazetesine verdiği röportajda, hem sektörün durumuna hem de markasının gelecek planlarını değindi. Türkiye zor dönemlerden geçerken yüzde 30 büyüdüklerini söyleyen Güzeliş, zor günler yaşayan mücevher sektörünü ayakta tutunabilmesi için taksit sayısının 4’ten 9’a yükselmesi gerektiğini vurguladı.

Üç kuşaktır kuyumcu olan bir ailenin üyesi olan Güzeliş, 19 yaşında aile şirketinden ayrılıp kendi markasını yarattı. Şu anda Zen‘in Nuriosmaniye’deki merkezinde 200 kişi çalışıyor. Her ay yeni 200 model yapılıyor ve ayda 15 bin adet mücevher üretiliyor. Türkiye’nin pırlanta ithalatının yüzde 70’ini yapan Zen, üretiminin de yüzde 60’ını ihraç ediyor.

Rakiplerimiz teknoloji ve seyahat

Sektörün güçlü isimlerinden Zen’in kurucusu Güzeliş‘in röportajından bilmeniz gerekenler;

  • Biz 2015 yılının Ağustos’unda bir değerlendirme yapmıştık sektörle ilgili, sorunlar olduğunu anlatmıştık. Bir plan yapıp ona göre hareket ettik. Gerçekten de 2015-2016 ülkemiz için zor bir yıl oldu. Bunların geçeceğine, iyi günlerin bizi beklediğine inanıyoruz. Geçen ağustos ayından bu yana yüzde 30 büyüdük. Sektörde ise durgunluk var…
  • Çin ve Hindistan gibi ülkeler dışında her yerde sorun var. Biz bir yıl önce “Her gün reklam yapacağız” dedik. Anlaşmaları yaptık. Bize “Deli misiniz” der gibi baktılar. Ama sonuçta bu kararımızın doğru olduğu ortaya çıktı.
  • Geçen Ağustos ayındaki öngörülerimiz de doğru çıktı. Sektörün küçüleceği bekleniyordu. Biz reklamla susmama kararı alırken diğer markaların da bizi izleyeceğini ve sektörün hareketleneceğini düşünmüştük ama öyle olmadı. Terör saldırıları, darbe kalkışması… Bu ortamlarda lüks alışverişin düşmesi ve hatta en çok etkilenmesi normal.
  • Çok üzücü ve sıkıntılı dönemlerden geçiyoruz. Ama evlilikler, düğünler ertelenmiyor. Hayat devam ediyor ve etmeli. Evlenirken de tek taş pırlanta alınıyor. Bizim markamız böyle dönemlerde güvenilir marka olduğu için büyümeye devam etti.
  • Bu yıl 20 milyon dolar civarında ihracatımız olacak. Bu yıl ciromuz büyüdü, ancak karlılıklarımız düştü, çünkü çok reklam yaptık.
  • AVM’lerde sıkıntı olduğu görünüyor. Turizm çok etkilendi. Bu da perakendecileri çok etkiledi. Bizim yabancı müşteri oranımız çok düşük. Onlar daha çok altın alıyor. O yüzden biz çok etkilenmedik. Capacity, Viaport yıllardır girmek istediğimiz yerlerdi, Anadolu da birkaç AVM’ye girmek istiyorduk. Çıkanlar oldu biz de anlaşmalar yaptık. Biz Türkiye’nin geleceğine güveniyoruz. Yatırım planlarımızı hiç ertelemedik. 5 yeni mağaza açtık.
  • Bir ara taksitli mücevher satışı durdurulmuştu, sonra 4 taksit seçeneği getirildi. Bu yetmedi diyebiliriz. Çünkü rakipler teknoloji ürünleri ve seyahat. Eskiden özel günlerde mücevher alınırdı, şimdi cep telefonu da alınıyor, seyahate de daha çok çıkılıyor. Durum böyle olunca rekabet şartları eşit değil. 4 taksit 9 takside çıkarsa sektör için çok iyi olur.
  • Yurtdışında Dubai, Abudabi, Kıbrıs ve Kuveyt’te mağazalarımız vardı. Şimdi Avrupa’ya açılıyoruz. Almanya’da ilk mağazamızı Düsseldorf’ta açıyoruz. Biz oraya çok ihracat yapıyoruz. Orada nelerin satıldığını, hangi modellerin beğenildiğini biliyoruz. Öncelikli hedeflerimizde oradaki Türk müşteriler var. Merkezimiz Düsseldorf olacak. 2023 yılında Almanya’nın bilinen markalarından biri olmak istiyoruz.
  • Almanya’daki avantajımız şöyle; Biz üreticiyiz. Maliyetlerimiz daha düşük. Bizimle aynı işi yapan markalara göre orada daha uygun fiyatlıyız.

Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap