Başta Avrupa olmak üzere tüm dünya göçmen sorunu ve göçmenlere ayıracak kaynaklar konusunda kara kara düşünürken, zengin ülkenin hali ise bir başka oluyor.

Tüm dünyada büyüme sorunu yaşanırken, İsveç güçlü ekonomi büyüme sayesinde yükselen vergi gelirlerinin etkisiyle geçen yıl ülkeye kabul ettiği rekor sayıdaki göçmen ve mülteci ile baş etmekte zorlanan eğitim ve sosyal güvenlik sistemi harcamalarını artıracak.

On yıllardır göçmenlere açık kapı politikası uygulayan uygulayan 9.7 milyon nüfuslu İsveç‘in, geçen yıl 163 bin göçmen ve mülteciyi ülkeye kabul ettikten sonra sayıyı bu yıl 35 bin ile sınırlayacağı tahmin ediliyor.

Ülkedeki güçlü büyüme, hükümetin vergi gelirlerini artırırken, parlamentoda azınlıkta bulunan hükümetin Maliye Bakanı Magdalena Andersson yeni öğretmen ve polis alımı ve göçmenlere iş sağlayacak yeni konutların yapımı için harcama yapabilecek kaynakları olduğunu söyledi.

İsveç ekonomisi çok güçlü. Bölgedeki en güçlü büyümeye sahipiz, işsizlik geriliyor ve iktidara geldiğimizdeki bütçe açığını ortadan kaldırdık Magdalena Andersson İsveç Maliye Bakanı

Hükümet tahminlerine göre İsveç’in bu yıl yüzde 3.5 büyümesi bekleniyor.

İsveç hükümeti mülteci ve göçmenlere kamu hizmeti götürmeleri için yerel yönetim bütçelerine bu yıl 10 milyar İsveç kronu (1.17 milyar dolar) aktaracağını açıkladı.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap