Zengin biriyle zengin olmayan birisi arasındaki tek fark, banka hesaplarındaki para değil. Zengin ve başarılı insanlar, genellikle daha farklı düşünmeye meyilli oluyor.

Kendi başına bir servet yaratan Steve Siebold, 25 yıldan fazla milyonerlerle çalıştıktan sonra yazdığı “How Rich People Think” kitabında “Zengin olmak, düşünme şekliyle ve para kazanmaya olan inancınızla başlar” diyor. Yüzlerce röportaj yapan Siebold, şunu fark ettiğini aktarıyor;

Kitleleri zengin ve refah içinde olmaktan alıkoyan şey isteksizlik değil, bir şeylerin gerçekleştirmek için kendi yeteneklerine inanmamaları.

Aslında zenginle zengin olmayan arasındaki fark, belki de psikolojik temellere dayanıyor. İşte zenginlerin kullandığı psikolojik numaralar:

1. Yeterince paraları olmasa bile kendilerine bunu söylemezler

Zengin insanlar kendi geleceklerini başkasının cebinde parayla kurmaktan korkmazlar. Eğer muhteşem bir fikirleri varsa ama bunu uygulayacak paraları yoksa, bunu gerçekleştirmek için başarının parasını kullanmakta beis görmezler.

2. Beklentilerini çok yüksek tutarlar

Orta sınıfa mensup kişiler beklentilerini düşük tutarlar çünkü böylelikle hiç hayal kırıklığına uğramayacaklarını düşünürler. Zengin insanlar ise beklentilerini sıra dışı bir şekilde yüksek tutarlar ve böylelikle her türlü mücadeleye hazır olurlar. Bir kere büyük bir hedef koyduklarında, hemen bunu gerçekleştirmenin yollarını ararlar.

3. Para kazanmayı oyun gibi görürler

Zengin insanlar iş, hayat ve para kazanmayı bir oyun gibi görürler. Siebold, “Kazanmayı çok sevdikleri bir oyun gibi düşünün” diyor ve ekliyor;

Milyonerlerin her gün işe gidip bir sonraki başarılarını peşinde koşmalarının sebebi de bu. Para onlar için hedeflerini elde ettiklerini gösteren bir göstergeden başka bir şey değildir.

4. Parayı kişiselleştirip, arkadaş gibi görürler

Zengin insanlar parayı en büyük destekçisi ve arkadaşı olarak görür. Bu öyle bir arkadaştır ki; endişe ve ağrılarla geçen uykusuz geceleri sona erdirme ve hatta hayatını kurtarma gücüne sahip bir arkadaş.

Zengin insanlar parayı sorunları çözen ve huzuru satın alan bir araç olarak görürken, orta sınıfa mensup kişiler parayı hiçbir zaman sonu gelmeyen bir şeytan olarak algılarlar.

5. Korkuyu dışarıda bırakırlar

Siebold “En başarılı kişiler, korkunun olmadığı bir bilinç düzeyinde çabalayanlardır” diyor. Bu öyle bir seviye ki, her şey mümkün gözükür, kitlelere çılgınca gelen hayaller şaşırtıcı bir şekilde gerçeğe dönüşüverir. Bu bilinç seviyesinde çabalamak istiyorsanız, konforlu alanınızın dışına çıkmanız gerekir.

İşte zenginler de tam olarak böyle yapıyor. Aslında milyoner olmak o kadar da kolay değil ve konfor ihtiyacı bir milyoner için yıkıcı olabilir.

6. Kendilerine zengin olmanın doğal bir şey olduğunu söylerler

Zengin insanlar başarı, tatmin ve mutluluğun var oluşun doğal sonuçları olduğunu düşünürler. Oysa zengin olmayanlar “Ben kimim ki milyoner olayım” sorgulamalarıyla kendilerini zenginliğe layık görmezler.

Kaynak: CNBC


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap