İnsanların fıtrat itibariyle sosyal varlıklar olduğunu tartışmaya bile gerek yok. Ancak sosyalleşmenin bizi mutlu kıldığı herkes tarafından kabul edilen bir şey olsa da, zeki insanlar için aynı şeyi söylemek mümkün değil!

Singapur İşletme Üniversitesi ve Londra Ekonomi Okulu’nun 15.000 tane genç üzerinde yaptığı araştırmanın bulgularına göre insanlar genelde sosyalleşmekten mutluluk duyuyorlar ancak zeki insanlar için aynı şey geçerli değil. Araştırma bunun sebebinin “evrim” olabileceğini belirtiyor. Zeki insanlar modern dünyada bulundukları çevrelerine daha kolay uyum sağlayabiliyorlar, bu yüzden yemek, yiyecek ve yakın dostluklara ihtiyaç duymuyorlar. Daha doğrusu, bir wi-fi şifresi ya da taşınabilir batarya halihazırda bu olanakları onlara sunuyor.

Konuyla ilgili bir başka teori ise zeki insanlar daha tutkulu oluyorlar ve bu sebeple sosyalleşmekten ziyade kendi hedeflerine daha fazla zaman harcamaya çalışıyorlar.

Zeki insanların akranlarıyla sosyalleşmesi hayattan daha az tatmin olmalarını sağlıyor çünkü arkadaşlarıyla vakit geçirmek onları mutsuz yapıyor. Ancak araştırma gene de zeki insanların sosyalleşmeye diğer insanlara kıyasla daha fazla zaman harcadığını belirtiyor.

Bu durum “Acaba zeki insanlar göründükleri kadar zeki olmayabilir mi?” sorusunu akıllara getiriyor.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap