Bilim kurgu filmlerinde izlediğimiz senaryolar yoksa gerçek mi oluyor? Bilim insanları Dünya’nın manyetik alanlarında gizli portallar keşfettiklerine dair bir iddia öne sürüyor.

X noktaları adını verdikleri, manyetik noktalar aslında birer gizli geçit olabilirler. Bu portalarda bulunan geçitler uzay ve zamanın içerisinde ortaya çıkan yarıklar olarak adlandırılıyor. Yani en azından biz film kurgularında olan senaryolardan bu geçitler söz konusu olduğu tanımlamayı biz öyle yapabiliriz. 

Tam olarak X noktaları bu anlama gelmese de NASA, bu geçitleri elektron yayınımı bölgeleri olarak tanımlıyor. Dünya’nın manyetik alanının Güneş ile birleştiği yerlerde kesintisiz olacak şekilde oluşan bu yollar, Dünya’dan Güneş’in atmosferine kadar tam tamına 150 milyon km kadar uzanıyor.

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi’ne (NASA) ait THEMIS adlı uzay aracı ve Avrupa Cluster uydusunun yaptığı ölçümlere göre bu yollarda onlarca portalın açılıp kapandığını fark etti. Gözlemlenen portallardan kimileri kısa bir süreliğine açılıp kapanıyorken bazıları ise uzun bir süre kalabiliyordu. Aralarından bazıları ise hiç kapanmayarak genişleyebilen özelliklerdeydi.

Eğer tahminler doğrultusunda ilerleyebilirlerse zamanda yolculuğun başlatılabileceğini açıklayan bilim insanları bu portalları yakından araştırabilmek için bir uzay projesi planladı. Manyetosfer Çoklu Ölçüm GöreviMagnetospheric Multiscale Mission” (MMS) adını verdikleri incelemede birbirinden farklı dört uzay aracı, Dünya çevresindeki bazı noktalarda durarak gezegen etrafını saracak ve portalları gözlemleyebilecekler. Iowa Üniversitesi’nden araştırmacıları seçen NASA, bu incelemenin uzun vadede sonuçlanacağını öne sürüyor.

Her ne kadar bilim dünyası için heyecan verici bir keşif olsa da portallar üzerinde çok hızlı ve karmaşık hareket eden parçacıkların eylemlerini çözmek, manyetik alanları incelemek ve bir nedenden dolayı oluşan portalların tesadüf eseri orada olmadığını araştırmak epey bir zaman alacak.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap