Zika virüsü dünyada çeşitli bölgelerde yayılmaya devam ederken yapılan araştırmalara göre oluşturulan harita sayesinde virüsün nerelerde yoğunlaştığı belirlendi.

Zika virüsü paniği Yaz Olimpiyatları’nın Brezilya’da gerçekleşecek olmasıyla insanları tedirgin etmeye devam ediyor. Florida eyaletindeki sivrisineklerle temas etmesi sonrası Brezilya’ya da yayılan virüsün araştırmacılar sayesinde yaygın olduğu yerleri gösteren harita oluşturuldu.

Haritayı hazırlanırken uygulanan ekolojik niş modeli ile virüsün canlılar arasında nasıl yayılabileceği esas alınıyor. Orta ve Güney Amerika’da virüsün hızlıca yayılmasına yönelik böyle bir karar alan araştırmacılar Zika’nın Avrupa’ya yayılmasının önüne geçebilmek için bu çalışmayı gerçekleştirdiklerini açıkladı.

zika-virusu

Amerika’nın Florida, Texas ve Louisiana gibi bazı güney bölümlerinde virüsün yayılmasının daha kolay olabileceğini söyleyen yetkililer haritanın yapılış amacını şu şekilde anlattı;

Yapılan ilk detaylı harita olmasıyla öne çıkan bu çalışma virüsün yayılma etkilerini esas alarak yaratıldı. İklim, sosyo-ekonomik düzey ve insanların doğaya erişimi göz önüne alarak hazırlanan haritanın yol gösterici olduğuna inanıyoruz. Abdallah Samy Kansas Üniversitesi Biyo-çeşitlilik Uzmanı

Zika virüsü en kolay sivri sinek kontağıyla bulaşsa da, cinsel ilişkiyle, kan vermeyle ve anneden çocuğa doğum sırasında da geçebiliyor. Bu harita ise sadece sivri sinek ile bulaşma yolu üzerinden tahminlerde bulunuyor.

Haritanın uluslararası örgütlerce kullanılabileceğinin altını çizen Samy şu açıklamaları yaptı;

Ürettiğimiz bu harita virüsle baş edebilmek için toplumsal sağlık yetkilileri ve sağlık örgütleri tarafından kullanılabilir. Ayrıca yurt dışına çıkacak olan insanların Zika haritasına bakarak ülke ziyaretlerini gerçekleştirmelerini tavsiye ediyoruz. Brezilya gibi bir ülkeye gidiyorsanız, Zika virüsünden korunma yollarını önceden düşünmeniz gerekecektir.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap