Son dönemlerde zor günler yaşayan turizm sektörünün, ayağa kalkabilmesi için yerli turistin yurt dışına çıkış oranının düşürülmesi gerektiğini savunan DenizBank Genel Müdürü Hakan Ateş, “yurt dışına çıkış harcı 100 dolara çıkarılsın” dedi.

Uçak krizi, darbe girişi, terör olayları derken turizm sektörü, yurt dışından gelen turistlerin azalmasıyla zor günler yaşamaya başlamıştı. Ardından kamuda izinlerin kalkmasıyla birçok tur iptali alan şirketler, bayram tatilini 9 güne uzatılması ve Rusya ile ilişkilerin normalleşmesiyle soluk almaya başladı. Turizmcileri rahatlatacak, bir öneri de dün Anadolu Ajansı‘na açıklamalarda bulunan DenizBank Genel Müdürü‘nden geldi.

Turizmde 80 milyar dolara yakın yatırım yapıldığını, DenizBank olarak da turizm kredilerinde ilk sırada yer aldıklarını vurgulayan Hakan Ateş, “Nasıl biz yatırım kredilerinde yapılandırma yapıyorsak, devlet de işletme sermayesi finansmanında biraz daha destek olmalı” tezini savundu.

Yerli turistin yurt dışına çıkmasının azalmasıyla iç turizmin hareketleneceğini belirten Ateş, “Turizm yatırımları Ahmet’in, Mehmet’in değil, Türkiye’nin malıdır. Tedbir anlamında, mesela yurt dışına çıkış harcı 100 dolara çıkarılsın. Turist mümkün oldukça yurt içinde kalsın. Toplanan para ülke turizminin tanıtımında kullanılsın” önerisinde bulundu.

Yurt dışına çıkış yapan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, şu anda çıkış başına 15 Türk Lirası harç ödüyor.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap