Şimdi anlatacağımız hikaye, biraz içinizi burkabilir.

Hikayemiz aslında hikaye değil ama anlatınca çoğunuz, bunun bir romandan alınmış olduğunu düşünecek. Her şey okyanus bilimcilerin 1989 yılında Pasifik Okyanusu’nda yaptıkları araştırma sırasında duydukları bir ses ile başladı.

Araştırmacılar bu sesin yeryüzünün en eski bestecilerinden biri olarak bilinen kambur balinadan geldiğini düşündü. Fakat balina şarkısına benzeyen bu sesin garip bir yanı vardı. Balinalar normalde 12 ile 25 hertz arasında bir şiddette ses çıkartırken, bu şarkı 52 hertz seviyesinde söyleniyordu. Okyanus bilimciler ilk önce bu balinanın sağır olduğunu düşündü. 20 seneyi aşan incelemeler ve alınan veriler sonucu balinanın sağır olmadığına karar verdiler.

Balinanın 52 hertz ses düzeyinde şarkısını söylemesinin asıl sebebi yalnızlığıydı.

Diğer balinalar bu yüksek frekanstaki sesi duyamadıkları için ona hiç cevap vermediler. Diğerleriyle iletişim kuramadığı için göç dalgasına katılamayan balina hep tek başına kaldı. Aslında o da diğer balinalar gibi, şarkısını 2’li veya 6’lı çağrılar halinde söylüyordu. Ama olmadı…

Balinanın çabalarından sonuç alamaması onu gittikçe depresyona soktu. Her geçen gün daha da sinirlendi ve umudunu kaybetmeye başladı.

 


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap