Yüksek protein, düşük karbonhidrat içeren diyetler ilk başlarda oldukça umut verici görünüyor. Pek çok kişi de yeni bir yıla bu diyeti uygulayarak girmeye ant içiyor. Ancak bilimsel çalışmaların bu diyet modelini desteklediğini söylemek oldukça zor.

Yüksek proteinli diyetler her zaman moda olagelse de 1972’de Atkins‘in kitabı ile esas şöhretini yakalıyor. Bu kitaba göre protein diyeti kilo vermenizi ve daha azimli olmanızı sağlamakla birlikte kalp krizi riskinizi de oldukça düşürüyor.

Ancak gerçekler biraz daha acı. Protein diyeti yapan insanların kilo kaybetmesinin sebebi protein odaklı beslenmeleri değil daha az kalori alıyor olmaları. Pek çok uzmana göre diyetler daha az kalori alındığında başarılı olur, bu kalorinin nereden geldiği ise çok da önemli değil.

Proteine odaklanmanın ötesinde pek çok kişi karbonhidratı tamamen hayatından çıkarıyor. Ancak üç dört gün üst üste günde 50 gramdan az karbonhidrat almak vücudun bu ihtiyacını yağ ve kaslardan harcamasına sebebiyet veriyor. Bu yöntem kilo vermek isteyenlere oldukça cazip görünebilir ancak oldukça ciddi sağlık problemlerini de yanında getiriyor. Metabolizmayı normal düzeninden çıkarıp açlıktan ölmüş bir hale sokmak beyin fonksiyonlarında problemler yaratabiliyor.

Yüksek protein diyeti aynı zamanda böbreklerin haddinden fazla çalışmasına sebebiyet veriyor. Eğer böbrek problemi olan bir insansanız bu diyeti uygularken endişelenmelisiniz ve gelecekte oluşacak böbrek taşlarınıza hazırlanmaya şimdiden başlayabilirsiniz. Uzun vadede, yüksek protein alımı kalsiyumun kemiklerinizden süzülmesine sebebiyet verecek ve bu da bir çeşit kemik kaybı olan osteoporoza sebebiyet verecek.

Enerjinizi arttırması bir yana, bu diyet sizi yorgun ve midesi bulanmış bir halde hissetmenize neden oluyor. Hayvan bazlı proteinler neredeyse hiç lif içermediği için kabızlık da başınızı ağrıtan bir başka problem olabilir.

Kalp rahatsızlığı mevzusunda ise yüksek oranda doymuş yağ içeren kırmızı et kalp krizi riskini oldukça yüksek seviyelere çıkartabilir. Harvard Üniversitesi‘nin 120 bin kişi üzerinde 20 yıldan uzun süre yaptığı araştırmaya göre yüksek proteinle beslenen insanların kalp rahatsızlığından ölme ihtimalleri %14 daha fazla.

Sonuç olarak, her ne kadar sözüm ona uzmanlar yüksek protein ve düşük karbonhidrat diyetinde ısrarcı olsalar da bu diyetin uzun vadedeki faydaları ve oluşturduğu potansiyel sağlık problemleri üzerine kanıtlanmış bir veri bulunmuyor.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap