Youtube’un en çok izlenen yıldızları güzel bir seneyi daha geride bırakmaya hazırlanırken 2016 yılı için en çok kazananlar listesi açıklandı.

Büyük video platformlarının arkasında güzel işler yaparak bütün bir yılı tamamlamaya yaklaşan 12 internet fenomeni Haziran ayına kadarki sürede 70.5 milyon dolar gelir sağladı. Bu kazanç 2015 yılıyla karşılaştırıldığında yüzde 23 daha fazla.

Geçen seneye kıyasla sürekli aktif ‘vlogger’lar için durum oldukça değişti. En çok kazananların zirvesindeki isim yine aynı kalsa da (Felix Kjellberg, PewDiePie, 15 milyon dolar ile), listeye yeni isimler de eklendi. Bu isimler, video oyunlarını yorumlayan Mark Fischbach – daha iyi bilinen adıyla Markiplier (5.5 milyon dolar ile), Güney Amerika’nın en büyük Youtube yıldızı German Garmendia (5.5 milyon dolar), komedyen Colleen Ballinger (5 milyon dolar) olarak açıklandı.

Colleen Ballinger- bilinen adıyla Miranda Sings-

Listede olan değişikliklerin yanı sıra videoların içeriklerinde de farklılıklar gözlendi. Google’ın video servisi Youtube’da bu yıl oyun, komedi ve yemek pişirme videoları ağırlıklı olarak izlenmeye başlandı.

Youtube yıldızları aynı zamanda video platformu dışında da giderek ünleniyor. Kjellberg, Lilly Singh ve Tyler Oakley bu yıl çok okunan kitaplara, kozmetik ürünlerine ve mobil oyunlara imza attı. Colleen Ballinger ise yarattığı bir karakter olan Miranda Sings üzerine yazdığı dizi senaryosunu Netflix’e satma imkanı elde etti.

Forbes’un yayımladığı bu liste kazanç sıralamasına göre oluşturulurken yönetim maliyetleri ve vergiler hariç tutuldu.

Nielsen ve IMDB’nin yanı sıra yıldızların kendi verdiği bilgilerle hazırlanan liste şu şekilde;

  1. Felix Kjellberg- PewDiePie (15 milyon dolar)
  2. Roman Atwood (8 milyon dolar)
  3. Lily Singh (7.5 milyon dolar)
  4. Anthony Padilla ve Ian Hecox- Smosh (7 milyon dolar)
  5. Tyler Oakley (6 milyon dolar)
  6. Rosanna Pansino (6 milyon dolar)
  7. Mark Fischbach- Markiplier (6 milyon dolar)
  8. German Garmendia (5.5 milyon dolar)
  9. Rhett and Link, “Good Mythical Morning” (5 milyon dolar)
  10. Colleen Ballinger- Miranda Sings (5 milyon dolar)

Kaynak: Forbes


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap