Merkezi Amerika Birleşik Devletleri’deki San Bruno, Kaliforniya şehrinde bulunan ve 2005‘te 3 eski PayPal çalışanı tarafından kurulan, dünyanın en geniş video barındırma sitelerinden birisi olan YouTube ile alakalı devam eden bir tartışmada oldukça önemli gelişmeler yaşandı.

Google ve kayıt firmaları arasında uzun bir süredir devam eden YouTube‘nin müzik sektörü için faydalı olup olmadığı konusundaki tartışma için Google, YouTube‘nin sanatçılara nasıl kazançlar elde ettirdiğini ortaya çıkarmak adına RBB Economics‘i görevlendirdi.

Araştırmanın ilk aşamasında paylaşılan bilgiler ise oldukça ilginç; Almanya, Fransa, İtalya ve İngiltere‘de 1.500 kişiyle yapılan anketlere göre YouTube olmasaydı, korsan olarak dinlenen içeriğin oranı yüzde 29 artacaktı.

Sanatçıların şarkılarını YouTube‘den kaldırmasının sanatçılara bir getirisinin olmayacağını ve uzun vadede şarkıların korsan bir şekilde dağıtımının artacağını belirten RBB Economics ve Google, aynı zamanda izlenme sayısı yüksek olan şarkıların YouTube‘den kaldırılmasının Spotify ve Apple Music gibi platformlardaki dinlenme oranlarına etki etmeyeceğini belirtti.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap