2005 yılında 3 eski Paypal çalışanı tarafından kurulan, dünyanın en geniş ve en çok tercih edilen vide barındırma sitesi YouTube'da olduğu gibi diğer internet siteleri ve şirketler de bilgisayar sistemleri ile telekomünikasyon ve veri ambarı sistemleri gibi ek sistemleri barındıran bir tesis olan Data Center'ları kullanmak durumunda kalıyor. Veri merkezlerinde işlenen ve saklanan verinin önem derecesine göre elektrik, mekanik, güvenlik sistemlerinin değişmesi de dünyanın en çok tercih edilen video barındırma sitesi YouTube'da yapılam işlemlerin çevreye nasıl bir etkisinin olduğu konusunda büyük bir soru işareti meydana getiriyor. 

Kullanıcıların internet üzerinde yaptığı ger işlem belirli oranlarda karbon emisyonuna neden oluyor ve nu sebeple çevreye olumsuz anlamda zararlar vererek, çevre kirliliğine neden oluyor. Bu anlamda sürdürülen araştırmadan elde edilen sonuca göre;  Youtube'da 10 dakika boyunca bir video izlemek 1 gram karbondioksit ortaya çıkarıyor.

İnternet kullanıcılarının internet üzerinde gerçekleştirdiği her işlem Data Center'larda bir işlem gerektirdiği için karbondioksit (CO2) salınımına neden oluyor. Kullanıcılarının Google üzerinde gerçekleştirdiği her bir işlem esnasında 0.2 gram karbondioksit salınımına neden olurken, her bir Gmail kullanıcısının hesabının yılda 1.200 gram CO2 salınımına neden olduğu belirtildi. Google ve YouTube'un dünya genelindeki kullanıcı sayısı göz önünde bulundurulduğunda da bu durumun ciddiyeti daha fazla ön plana çıkıyor. 

Paylaşılan bu bilgilerin ardından daha çevreci bir dijital endüstri için veri merkezlerine önemli işler düştüğü belirtilirken, yapılan araştırmalardan elde edilen bir diğer sonuca göre ABD'deki veri merkezleri tüm ülkenin elektrik tüketiminin yaklaşık yüzde 3'lük kısmını oluşturuyor. Bu araştırmacılar neticesinde açıklamalarda bulunan ve çevreci yaklaşımları destekleyecek çalışmaları her fırsatta değerlendirdiklerini belirten Radore Veri Merkezi Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Kubilay Akyol: "Radore olarak veri merkezimizin iklimlendirmesinde suyun soğutulması için dış ortamdaki düşük hava sıcaklığını kullanmayı mümkün kılan çevre dostu bir iklimlendirme metodu olan 'free cooling' teknolojisi kullanıyoruz. Bu yöntemle özellikle kış aylarında bu işlemle enerji tüketiminde %70 oranında tasarruf sağlıyoruz" ifadelerinde bulundu ve bu araştırma sonuçlarının belli metodlarla iyileştirebileceğini belirtti. 

Kaynak: Chip


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap