1 dk

Yolsuzluk zanlısı Güney Koreli iş adamı ölü bulundu

İş&Ekonomi Eda Aslan

Güney Kore’de yolsuzluk soruşturması kapsamında gözaltı kararı bulunan üst düzey bir yönetici, soruşturma öncesinde ölü olarak bulundu.

Güney Kore’nin büyük şirketlerinden Lotte Group’un başkan yardımcısı olan Lee-In-won, yerel polisin verdiği bilgiye göre; boynunda bir kravat bağı ile yerde yatarken bulundu. Güney Kore polisi, iş adamının kendisini asmış ve boynunun kırılması sonrasında ölmüş olabileceğine işaret ediyor. Ancak iş adamının ölüm nedeni henüz netlik kazanmadı.

İş adamının vefatından önce Seul’da dört sayfalık bir mektup da bulundu. Fakat bulunan mektubun içeriğine yönelik paylaşım talepleri kesinlikle reddedildi.

Lee-In-won

Lee In Won

Ölümü şüphe çekti

Lee’nin ölümü, Lotte şirketinin halka arzından önce yolsuzluklara karışmış olduğu yönündeki iddialar ve başlatılan soruşturmaların devam ettiği bir süreçte gerçekleşmesinden dolayı şüphe çekti.

İlginizi çekebilir:  Güney Kore Gaziantep'e Samsung Hastanesi yapacak

Lotte şirketinin kurucusu geçen ay yolsuzluk ve rüşvet iddiaları nedeniyle gözaltına alınmıştı. Lee, hayatta olsaydı, bir sonraki gün soruşturma kapsamında ifade verecekti.

Şirket Japonya’da hizmet veriyor

69 yaşındaki Lee, şirkete 1979 yılında dahil oluş ve zamanla üst düzey bir pozisyona yükselmişti.

Lotte şirketi, Güney Kore merkezli ama Japonya’da da faaliyet gösteriyor ve şekercilikten otelciliğe, perakendeden inşaata kadar farklı alanlarda hizmet veriyor.

3
1
1
1
1
0
0