Yüzlece katlı gökdelenler, dünyada kimsenin ulaşamadığı lüksteki oteller, altın kurnalar, yapay kar pistleri… Her ne kadar petroldeki düşüş ceplerini yaksa da Dubai’de mimarlar herkesi şaşırtan projelere devam ediyor.

dubai-otel

Dubai’ye şimdi de kendi “yağmur ormanı” olan bir otel geliyor. Faaliyetine 2018 yılında başlaması beklenen Rosemont Hotel and Residences adlı bina 185 bin metrekarenin üzerinde bir alanda yükselecek.

Projeyi, ZAS Architects adlı şirket yürütüyor ve 47 katlı olacağı söyleniyor. Bina kompleksi içinde bir de rezidans olarak kullanacak ikiz bir gökdelen daha olacak. Bu rezidansta 280 kişinin kalacak.

Çatı bahçesi ‘out’ yağmur ormanı ‘in’

Henüz proje aşamasındaki ‘yağmur ormanı’ konseptinden bir kare…
Bugüne kadar büyük rezidanslarda ara kat bahçeleri ya da çatı bahçeleri görmeye alışmıştık ancak otel içerisinde bir “yağmur ormanı” fikri sanırım sıcaklarıyla ünlü Dubai’de kalanlar ya da buraya farklı iklimlerden giden yabancı çalışanlar için oldukça ilgi çekici olacak.

Yağmur ormanı katına giden ziyaretleri, robot çalışanlar karşılayacak ve bavullarını alacak. Ormanı iki kulenin ortak yükseleceği ilk katta yer alacak.

Yağmur ormanı yetmedi bir de yapay iklim

yagmur-ormani

Mimarlar yağmur ormanı temasını gerçekten yaşatmak için gerçekten o iklimi verecek bir yağmur sistemi de geliştiriyor.

Yağmur ormanı konsepti sadece ormanla sınırlı da değil. Orman içinde yapay bir havuz, kumsuz sahil ve büyük bir kafe olacak.

Ormandan kaçan cam havuza girecek

havuz

Deyim yerindeyse ‘hayal otel’ olarak tanımlanabilecek otel, müşterilerine 47 katlı binanın tam ortasında tabanı cam olan bir havuz hizmeti sunacak. Mimarlara göre müşteriler burada kendilerini havada yüzüyor gibi hissedecek. Tabii ki hizmetler bunla da sınırlı değil. Havuz katında ultra lüks bir spor salonu da yer alacak.

Kaynak: Business Insider


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap