Geçtiğimiz günlerde sizlerle paylaştığımız "Mozart'la aynı kulağa sahip ama YGS'yi geçemiyor" haberinin ardından son zamanların en çok konuşulan konularından birisi olmayı başaran, olağanüstü müzik kulağına sahip olduğu tespit edilen 19 yaşındaki otizmli Yunus Yazar için Yükseköğretim Kurulu (YÖK) harekete geçti. 

Son zamanlarda Yunus Yazar hakkında yapılan haberlerin ardından Türkiye'nin gündem konusu olması dolayısıyla Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç'ın talimatıyla, gerekli birimlerce incelemeye alındı.

Bir hayırseverin hediye ettiği piyanoyla çalışmalarını devam ettiren ve geçtiğimiz yıl güzel sanatlar lisesinden mezun olan Yunus Yazar'ın Mozart'la aynı müzik kulağına sahip olduğu ancak YGS'deki barajı geçemediği için konservatuar sınavlarına giremediği belirtildi. Anadolu Ajansı'nın kendisiyle gerçekleştirdiği röportajda Yunus Yazar; kendisinin ve benzer durumdaki yetenekli gençlerin üniversiteye girebilmesi için özellikle konservatuvar gibi yetenek sınavıyla öğrenci alan bölümlere engelli öğrenci alımında, Yükseköğretime Geçiş Sınavı'ndaki (YGS) baraj uygulamasının kaldırılması talebinde bulundu. 

Yunus Yazar hakkında sosyal medyada gerçekleştirilen paylaşımlar aracılığıyla kendisi hakkında bilgi edinme fırsatı yakalayan ünlü komedyen Cem Yılmaz'da resmi twitter hesabı üzerinden gerçekleştirdiği paylaşımda: "Bu kıymetli kardeşimize destek olmak istiyorum. Konservatuvar okuması için yetkililer de destek olursa, ben burs vermek isterim." ifadelerinde bulunarak, genç sanatçıya destek olmak istediğini belirtti.  

 


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap