İzin formalarının havada uçuşmaya başladığı bir dönemdeyiz. Peki, izin haklarınızın neler olduğunu biliyor musunuz? Sizi haklarınızı öğrenmeniz için aşağıya doğru alalım…

1. Bir yıldan önce izne çıkılabilir mi?

Aynı şirkette 1 ila 5 yıl arasında çalışanların 14 gün izin kullanma hakları var. Ama kanunen bir yıldan önce izin kullanma hakkınız bulunmuyor. Ancak yöneticinizin inisiyatifiyle bir sonraki senenin izin süresinden düşülecek şekilde tatile çıkılabilirsiniz.

2. Yıllık izin süresi ne kadar?

Kıdeminize göre yıllık izin kullanma hakkınız şu şekilde;

Aynı şirkette, 1 ila 5 yıl arası çalışanların 14 gün,

6 ila 15 yıl arası çalışanların 20 gün,

15 ila 20 yıl arası çalışanların 26 izin gün izin hakkı bulunuyor.

3. Yıllık izin süresi bölerek kullanılabilir mi?

İzninizin bir parçası 10 gün olmak suretiyle kalan günlerinizi dilediğiniz parçalara bölerek kullanma hakkınız var.

Sözleşmenizde izin sürenizle ilgili bir madde yoksa iş kanununa göre tüm günlerinizi tek bir tatilde kullanabilirsiniz. Ama iş vereninizin de sizden, işleri aksatmayacak şekilde izinlerinizi bölmenizi isteme hakkı var.

4. Cuma günün hafta sonuna bağlayarak izne ayrılınca yıllık izinden kaç gün düşer?

Hafta sonları çalışmıyor olsanız bile yıllık izne ayrıldığınızda cumartesi günü de yıllık izin sürenizden düşer. Yani bir haftalık tatile ayrıldığınızda izin sürenizden 6 gün düşer. Ama “hafta sonu izinliyim, Cuma günü için izin formu doldurayım üç gün tatil yaparım” diye düşenler vardır aramızda. Kanunda bu konuyla ilgili net bir bilgi yok, bu nedenle kurumdan kuruma farklı bir prosedür uygulanır. Bir gün mü, yoksa iki gün mü izin kullanmış olduğunuza şirketiniz karar verebilir.

5. Yol izni hakkı var mı?

Kanunen, tatilinizi uzak bir yerde geçireceğinizi belgelediğiniz taktirde yıllık izninize ilaveten 4 günlük yol izniniz var. Ama çalıştığınız kurum, bu 4 gün için size ücret ödemekle yükümlü değil.

6. Yıllık izin tarihi ne zaman belirlenmeli?

İzne ayrılmak istediğiniz tarihi en az bir ay önce yöneticinize bildirmeniz gerekiyor. İzne ayrılmanıza üç gün kala “ben izne çıkıyorum” demeniz hoş karşılanmaz.

7. Mazeret izinleri yıllık izinden düşer mi?

Bir yıl içerisinde 10 günü geçmeyecek şekilde kullandığınız mazeret izinleri, yıllık izin süresinizden düşürülmez.

8. Kullanılmayan yıllık izinlerin akıbeti!

İş yoğunluğunuz ya da kişisel nedenlerle o yıl hakkınız olan izni kullanamadıysanız, kurumunuz bu süreyi size yıl sonunda ödemekle yükümlü. Ama pratikte böyle bir uygulama yok, işverenler çalışanın iş akdinin sonlandığı güne kadar olan kullanılmamış izin ücretlerini toplu olarak ödüyor.

9. Ücretsiz izin kullanılabilir mi?

Yöneticinizin onayıyla 6 aya kadar ücretsiz izin kullanabilirsiniz.

10. Evlilik izni kaç gündür?

Kanunlara göre; evlilik izni üç gündür. İsterseniz bu süreyi yıllık izninizle birleştirebiliyorsunuz.

11. Anne ve baba adayları için doğum izni ne kadar?

Kadın çalışanlar, doğum öncesi 8, doğumdan sonra 8 hafta olmak üzere toplam 16 hafta ücretli izne ayrılır. Kadın çalışanlar, doktor izniyle doğumdan önce kullanmaları gereken izni, doğum sonrası kullanabilir. Erkek çalışanlar ise eşlerinin doğum yapma halinde 5 gün izin kullanabiliyor.

12. Süt izni ne kadar?

Günlük 1 buçuk saat süt izni olan kadın çalışanlar, günün istedikleri saatinde bu izni kullanabilirler. Kanunda süt izninin birleştirilerek kullanılabileceği yönünde bir madde yer almamasına rağmen işveren ve çalışanın ortak kararıyla bu süre doğum izninin sonuna eklenebilir.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap