iPhone 7 ve 7 Plus bugün Hindistan‘da satışa sunuldu. Apple’ın tavsiye ettiği satış fiyatı 649 dolar olurken, ülkede uygulanan vergilerle beraber telefonun fiyatı 900 dolara kadar çıkabiliyor.

Ülkenin akıllı telefon pazarının sadece yüzde 1’lik dilimine sahip olan Apple, Hindistan‘da gelirini yükseltmeyi amaçlıyor, ancak bu fiyata iPhone alabilecek Hintlerin sayısı oldukça az olacak gibi görünüyor.

Zira Hindistan‘da online satış yapan Flipkart isimli sitede iPhone fiyatları şu şekilde belirlendi; iPhone 7 Rose Gold 32 GB modeli 60 bin rupi, yani 897.60 dolar. Öte yandan 256 GB’lik iPhone 80 bin rupi iken 256 GB’lık iPhone 7 Plus’ın fiyatı 92 bin rupi’ye kadar çıkabiliyor.

Yıllık gelirin yarısı

Bu da demek oluyor ki bir iPhone 7, ortalama kazanca sahip Hintlerin yıllık kazancının yarısına denk geliyor. Dünya Bankası‘nın verilerine göre, 2015 yılında Hindistan‘da ortalama kazanç sadece bin 581 dolar 60 sent iken ABD ise bu rakam 55 bin 836 dolar 80 sente çıkıyor.

Bu sene başında Apple, görece daha düşük fiyatlı modeli iPhone SE‘yi Hindistan‘da piyasaya sürdü, ancak ekonomisi gelişmekte olan ülkelerde satışa sunulan telefon beklenen ilgiyi göremedi.

Hindistan‘daki akıllı telefon piyasasında Apple‘ın bir numaralı rakibi Samsung başı çekerken, yerli marka Micromax, Çin malı Xiaomi, Lenovo ve Huawei de uygun fiyatlı modelleriyle ilgi görüyor.

Kaynak: CNBC


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap