Günümüz yemek kültüründe bir yiyeceğin popülerleşip tekrar istenmeyen bir yiyeceğe dönüşme süresi giderek kısalıyor. Cup cake yemeye nereye giderim diye düşünürken ramen yapan bir yer aramaya başlamak için iyi bir zaman olabilir.

Peki bu hızlı değişimin arkasındaki sebep ne ve bu toplumlar için neler söylüyor? İnceleyip öğrenelim.

1960’lar- İtalyan yemekleri

Özellikle yurtdışında İtalyan yemeklerinin tanınması ve hazırlanması bu döneme denk geliyor. O dönem egzotik bir buluş gibi duran İtalyan yemeklerinin hazır üretim versiyonları yavaş yavaş süpermarketlere satılmaya başlandı ve böylece dünyada tanınmış bir mutfak oldu. Özellikle makarnaların sevilmesiyle lazanya, bolonez, penne gibi türler Avrupa’da popüler bir trend halini aldı.

spagetti-italyan

1970’ler- İngiltere lüks restoranlara geçiyor

Karides cipsi, bonfile ve daha bir çok yemek çeşidi İngiltere’nin lüks restoran sektöründe kendini göstermesiyle dünya mutfağına tanıtıldı. Simon Hopkinson ve Lindsey Bareham gibi yemek sektöründeki ünlü isimlerin açıklamasına göre bu yıllarda yemek sektöründe büyük bir değişim oldu ve dünyayı etkiledi. Örneğin, Berni Inns bu dönemin ünlü restoranlarından biri olarak halen hizmet vermeye devam ediyor.

unlu-restoran

1980’ler- Hint yemekleri

‘Limon sosunda kişnişli tavuk’ yemek için bu yılları beklemek gerekiyordu. BBC 1982 yılında Madhur Jaffrey adındaki aşçı tarafından hazırlanan tarifi yayınlayınca İngiltere’de büyük bir trend oldu ve herkes bu yemeğin tadına bakmak için sıraya girmeye başladı. Bu televizyon programından sonra Hint yemekleri tanınır hale geldi.

hint-yemegi

1990’lar- Şüpheli tüketimin başlangıcı

Yemek fiyatlarının düşüşü ve kolay ulaşım sayesinde dönemin ruhuna uygun hazır tüketim ön plana çıktı. Capri-Sun ve Bubble Tape gibi atıştırmalıklar popülerleşti ve bir anda popüler kültürün odağı oldu.

capri-sun

2000’ler- Kahve devrimi

Hızlı tüketim kahve sektörü Seattle Coffee Company’nin kurulmasından sonra popülerleşti. Daha sonra 1998 yılında Starbucks’ın rakip olarak dünyaya açılmasıyla yeni nesil kahve kültürü bütün dünyanın odağı haline geldi.

kahve-kulturu

Kaynak: Indepedent


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap