Dünyanın en zenginleri listesinde yer alan iki isim politika nedeniyle karşı karşıya geldi. Serveti 31,5 milyar dolar olan Çin gayrimenkul zengini Wang Jianlin, 20 Ocak’ta Başkanlık görevini devralacak -4,5 milyar dolar serveti olan- Donald Trump’ı uyardı. Malum Trump seçim kampanyasında ABD’li şirketlerin başka ülkelerdeki fabrikalarını kapatıp üretimi ABD’ye taşımaları gerektiğini açıklamıştı. Böylece Trump en büyük sorun olan ‘istihdam’ı çözebileceğini düşünüyor ancak bu hamlenin hayata geçmesi durumunda Çin en çok etkilenecek ülke olacak.

Aralık ayı başında Trump’ın Tayvan lideri Tsai ing-wen ile bir telefon görüşmesi yapması seçim döneminde artan Çin-ABD gerginliğine tuz biber ekti. Zira Pekin yönetimi Tayvan’ı kendi toprağı olarak görürken, bu adayı uluslararası toplumda yalnızca kendisinin temsil edebileceğini iddia ediyor. Çin, Tayvan’ın diğer ülkelerle ilişkisinin Pekin üzerinden yürütülmesi gerektiğini savunuyor. 38 yıl sonra ilk görüşmeyi Trump’ın yapması ise yeni dönem politikasının bir işareti olarak algılanıyor.

Çin’in en zengin kişilerinden Wang, Trump’a, “ABD’deki yatırımlarının 20 bin iş yeri anlamına geldiğini”, yani bu yatırımların 20 bin ABD’linin istihdamını sağladığını ifade etti.

Le Monde’un haberine göre, aslında, 2015’ten bu yana, sanılanın aksine, Çin ABD’ye ABD’nin Çin’e yaptığından daha çok yatırım yapıyor. 2015’te, Çin’in dış ülkelere dolaysız yatırımı yüzde 15 artmıştı.

Özellikle ABD’ye yönelen Çin yatırımı, 2015’te yüzde 26 artarak 15 milyar dolara tırmandı. Bu yıl da yatırım miktarının yine benzer oranlarda artarak 20-30 milyar dolar düzeyine olması bekleniyor. Çinli zengin Wang Jianlin bu gerçekleri anımsatarak Trump’ı daha akılcı davranmaya davet ediyor.

Bilgi Lokması:

2015’te ABD’nin Çin’e yaptığı ihracat 226 milyar dolarken Çin ABD’ye 483 milyar dolarlık ihracat yaptı.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap