Geleceğin şehirlerinde binalar da akıllanarak, enerji ve kaynakların daha tasarruflu kullanılmasını sağlayacak. Özyeğin Üniversitesi kampüsündeki ScOLa binası da yıllık 200 bin dolarlık tasarruf sağlayarak, geleceğin trendlerine ışık tutuyor.

2050 yılında dünya nüfusu 9.7 milyara ulaşacak. Bir yandan nüfus artıyor, kaynaklar git gide azalıyorken, diğer yandan bu kaynakları iyi yönetebilmek ve verimli kullanmak her geçen gün daha da önem kazanıyor. Nüfus artışı şehir altyapıları üzerinde baskı oluştururken, bu noktada talep yönetimi ile akıllı çözümler devreye giriyor. İstanbul’da Özyeğin Üniversitesi kampüsünde yer alan Yabancı Diller Okulu (ScOLa) binası da bunlardan biri…

Konuyla ilgili Hürriyet’e açıklamalarda bulunan Özyeğin Üniversitesi Enerji Çevre ve Ekonomi Merkezi Direktörü Prof. Dr. Pınar Mengüç, Yabancı Diller Okulu binasının özelliklerini şu şekilde sıraladı;

 • Isıtma, soğutma, havalandırma, aydınlatma gibi birçok günlük uygulamayı etkin ve koordineli şekilde kontrol edebiliyor. Aslında birçok binada olan bu koordinasyon, ScOLa’da tasarım başlangıcından itibaren kurgulandığı için, başka binalara göre çok daha az enerji tüketiyor.
 • ScOLa binasının yılda metre kare başına 45 kilovatsaat (kWh/m2/yıl) tüketim miktarıyla Türkiye’deki en enerji etkin binalardan birisi.
 • Sensörlerle donatılan bina, elde edilen veriler sayesinde ısıtma, soğutma, aydınlatma gibi birçok alanda kaynakların daha etkin kullanımını düzenliyor. Bu sayede ortalama bir akademik binanın senelik tüketiminin yaklaşık altıda biri oranında enerji harcıyor.
 •  Normal binalara göre ekstradan 300-400 bin dolarlık bir ek yatırım yapılan bina, yaptığı tasarruf ile 2 yılda ek masrafını çıkardı.

ozyegin-universitesi

Peki, bu tasarrufu nasıl sağlıyor

 • ScOLa binasında yer alan Yabancı Diller Yüksek Okulu 1450 öğrenciye, 125 akademisyen ve 10 yönetici ile birlikte 2013’ten bu yana eğitim veriyor.
 • Şeffaf ve opak yüzeyler ile yüzde 35 verimlilik sağlayacak şekilde otomasyon uygulanan aydınlatma sistemi kullanılıyor. Her cephedeki cam, o yönün özelliklerine göre seçilmiş ve güneş kırıcılardan en iyi şekilde yararlanılıyor.
 • Doğal havalandırma sistemi sağlanıyor ve yenilenebilir kaynaklarla entegre ediliyor.
 • Peyzaj sulaması için şebeke suyu hiç kullanılmayıp, tamamen toplanan yağmur suyu ve arıtılan gri su sistemi kullanılıyor.
 • ScOLa Binası’nın çatısının bütününde yaklaşık olarak 120 kWp fotovoltaik sistem kullanılıyor. Binanın bütün aydınlatma tüketiminin çatıya yerleştirilen bu sistem tarafından karşılanması mümkün. Kalan elektrik gereksinimi ise anlaşmalı rüzgar enerjisi santralleri ile karşılanıyor.
 • YeşilOZU enerji izleme sistemi, bina ile kullanıcılar arasında iletişim kurulmasını sağlıyor. İki yıldır devam etmekte olan gerçek izleme süreci ile zaman içinde binanın farklı noktalarında yer alan sensörlerin kalibrasyonu sağlanabiliyor ve yapıya yönelik gerekli noktasal çözümler üretiliyor.

Akıllı binaların diğer faydaları

 • Akıllı binalarda, büyük veri (big data) kullanımı oldukça önemli. Bu veriler sensör ağlarından elde edilebiliyor ve enerji modellerinde kullanılıyor; bu sayede tasarruf miktarını arttırmak mümkün.
 • Artık şirketler dakikalara kadar daha sık aralıklarla dahi enerji tüketimini ölçerek, bu veriler ışığında enerji kullanımında günlük tüketim modellerini ortaya koyabiliyor.
 • Bazı şirketlerin geliştirdiği kablosuz uzaktan algılayıcı termostatlar, farklı odalardaki ısı ve doluluk oranını algılayabiliyor.
 • Elektronik olarak gün ışığı ve ısıyı algılayarak, gün içinde tonunu değiştiren pencere camları ise bir başka gelişme.

Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap