Şu aralar Narcos dizisi ile tekrardan popüler olan bir dönemin ünlü uyuşturucu baronu Pablo Escobar‘ın paraya yaklaşımı sizi şaşırtabilir.

Döneminde dünya uyuşturucu piyasasının yüzde 80’inini elinde tutan ve servetine servet katan Pablo Escobar yaşadığı yıllarda haftada 420 milyon dolar kazanabiliyordu.

Hayat hikayesinin anlatıldığı “The Accountant’s Story: Inside the violent world of the Medellín cartel” isimli kitapta, Escobar’ın elde ettiği servete bakış açısı farklı bir açıdan ele alındı.

Kitapta anlatılanlara Escobar, o dönemlerde yılda 2.1 milyar dolar kaybediyordu. Yani her yıl servetinin yüzde 10’u elinden uçup gidiyordu.  Kontrol ettiği Güney ve Kuzey Amerika uyuşturucu pazarı büyümeye başladıkça para istifi konusunda sıkıntılar yaşamaya başlayan Escobar, paralarını kimi zaman çürüme riskine rağmen bankalar yerine toprağa gömüyordu.

2009 yılında Escobar‘ın oğlu Juan Pablo Escobar‘ın anlattığına göre ise babası bir gün ailesi üşüdüğü için 2 milyon doları şömineye atıp ailesinin ısınmasını sağlamıştı.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap