TAV CEO’su Sani Şener, yapımı devam eden 3. Havalimanı’na rağmen Atatürk Havalimanı’na yatırım yapmaya devam ettiklerini belirterek, “Bir süre daha Atatürk Havalimanı’nın hizmet edeceğini düşünüyoruz. Küba’da ise Havana Havalimanı’nın işletmesi için son noktaya geldik” dedi.

Şener, Hürriyet gazetesine verdiği röportajda, terör saldırıları ve başarısız darbe girişimi sonrası zor günler yaşayan Atatürk Havalimanı ile ilgili projelerini ve içinde bulunmayacakları İstanbul Yeni Havalimanı sonrası  planlarını anlattı. İşte TAV CEO’sunun röportajından bilmeniz gerekenler.

Atatürk Havalimanı’nın yatırıma ihtiyacı var

TAV CEO’su, Atatürk Havalimanı olumsuz gelişmelerin ardından ne durumda olduğunu şöyle sıraladı;

  • 36 yıldır iş hayatındayım. İstanbul Atatürk Havalimanı bizim evimiz. 3 milyar dolar ödenerek 15.5 yıllığına alınan bir yer. Milyar dolarları ilk gören özelleştirme. Burası üssümüz. Terör olayında çok yaralandık. 2016’nın yazı sıkıntıları ve acıları gördü. Biz Türk iş adamları olarak her türlü zorlu şartlara alışığız. Hem Türkiye’de hem de çevremizde çok zor olaylar oldu. Ekonominin ne zaman hangi şartlarda kaynayacağını biliriz.
  • Dünyada hiçbir havalimanında bina girişinde X-ray yok. Emniyet güçleri aslında o gün o 3 kişiyi tespit etti ve ilk müdahaleyi yaptılar. Ama ne yazık ki çok farklı bir saldırıyla karşı karşıya kalındı. Canlı bombalar hem ateş açtı hem de patlamayı gerçekleştirdi. Biz 11 çalışanımızı, 35 yolcumuzu kaybettik, çok acılı ve üzüntülüyüz. Ama o ilk müdahale olmasa kayıp sayımız çok daha fazla olabilirdi.
  • Yolcu sayısında zaten düşüş vardı, bu saldırıyla birlikte iyice düştü. Bizi ticari açıdan sıkıntıya soksa da biz ticari kaygılarımızın yanında ülkeyi temsil ettiğimizi hiç unutmuyoruz. Geçen seneye göre yolcu sayımız yüzde 20 düştü. Transit yolcu artışı var ama bu parasal olarak bizim için değerli değil.
  • Atatürk Havalimanı’na yatırıma devam ediyoruz çünkü ihtiyaç var. 3’üncü Havalimanı açılana kadar biz burada yatırıma devam edeceğiz. Havalimanında ki yolcularımızı en üst seviyede ağırlamaya mecburuz. 2016’da beklenen gelir olmayacak ama 2017 ve 2018’de gelirler artacaktır. Ben Atatürk Havalimanı’nın İstanbul’a belirli bir süre daha hizmet edeceğine inanıyorum.

Küba’dan ümitliyiz

Şener, TAV’ın yurt dışı yatırım planlarından da bahsetti;

  • TAV’ın Gürcistan ve Medine işletmeleri çok iyi gidiyor. Medine’de yüzde 30 yolcu artışımız var. TAV Holding olarak genelde yolcu sayısında arttıştayız, yalnızca İstanbul’da düşüş yaşıyoruz.
  • Küba’da ortağımız Aeroports de Paris ve Bouygues Batiment International ile birlikteyiz. Küba’da yatırımcı ve işletmeci olarak seçildik. Kontrat üzerinde çalışılıyor. Küba beklentimiz yüksek. İstanbul bittikten sonra bizim için İstanbul’un yerini dolduramaz ama çok önemli bir kısmını karşılar.
  • Küba’nın şu an 5 milyon yolcusu var. Amerika’dan uçaklar inmeye başladı. Havana Havalimanı yakın zamanda Miami’yi geçer. Toplamda 250-300 milyon euro’luk yatırım olacak bizim için.
  • Ülkemizin yakın çevresindeki yerlerde iş yapıyorduk bugünlere kadar ama artık küreselleşen dünyada oralara da gitmek gerektiğini gördük. Küba Havalimanı işletmesinden çok ümitliyiz. Küba’da yeni bir dünya kuruluyor. Biz bu alandaki kabiliyetimizi orada yaşatmak için gittik.
  • Avrupa pazarları doymuş pazarlar, oraların bize katacağı bir şey yok. Hep gelişmekte olan pazarlarda olduk.

Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap