Yeni yapılan araştırmaya göre, Avrupa’daki yenilenebilir enerji kaynaklarının Batı Avrupa’yı güçlendirecek kadar geliştiği duyuruldu.

İngiltere, Almanya, Fransa ve İtalya’nın toplam ürettiği enerjinin 161 gigawatt olduğu ve bunun 187 milyar pounda mal olduğu belirtiliyor. Bu rakamın ise geçen seneye göre yüzde 23 azaltıldığına dikkat çekiliyor. Bununla birlikte düşük karbon emisyonuyla işlem gören elektrik Danimarka, Mısır, Hindistan, Meksika, Peru ve Birleşik Arap Emirlikleri’nde de fosil ve nükleer yakıtların altında bir maliyetle üretiliyor.

Yenilenebilir Enerji 2017 Küresel Durum Raporu’na göre, üretilen temiz enerjinin yüzde 47’lik oranı güneş panellerinden elde ediliyor. Rüzgar gücünün de yüzde 34’lük etkisi olduğu görülürken, hidroelektrik enerjisinin de 15.5 oranında olduğu belirtiliyor.

Raporu hazırlayan REN21 adlı grubun yöneticilerinden Christine Lins yapptığı açıklamada “Dünyanın zamana karşı yarıştığını bilmemiz gerekiyor” diye konuştu. Konuşmasının devamında ise “Karbondioksit emisyonlarının hakkında düşünmemiz gereken en önemli konu bunu nasıl en ucuz şekilde yapabileceğimiz olmalı” sözlerini ekledi.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap