Geçtiğimiz aylarda paylaştığımız “güneş enerjisi yenilenebilir enerjiler arasında hızla yükseliyor” haberinin ardından paylaşılan bilgiler, bu gidişatı kanıtlar nitelikte.

Gündemde adından genel olarak olumsuz bir şekilde bahsedilen Çingüneş enerjisi alanında bir rekora imza attı. Resmi olarak paylaşılan bilgilere göre: Çin, son bir yılda güneş panelleri sayesinde elde ettiği enerji miktarını neredeyse ikiye katladı.

Ülkenin yoğun ve kalabalık nüfusu göz önünde bulundurulduğunda enerji ciddi bir problem olarak karşımıza çıkıyor. Durumun bu boyutlara kadar gelmesi ve ülke nüfusunun ilerleyen yıllarda artabileceği ihtimallerinin de gözetilmesi, ülke hükümetinin yenilenebilir enerji alanına yönelmesini sağladı.

2016’da güneş panellerinden elde edilen 77.42 gigawattlık enerji üretimi ile yeni bir rekora imza atan Çin‘in elde ettiği enerji, ülkenin sadece yüzde 1‘lik enerji ihtiyacını karşılamaya yetiyor.

National Energy Administration (NEA) tarafından yapılan açıklamaya göre Çin, önümüzdeki üç yıl içinde güneş panellerinden 110 gigawatt elde etmeyi amaçlıyor. Böylece 2030 yılına kadar güneş enerjisinin üretimdeki payı yüzde 20‘ye çıkartılacak.

Bulundukları konumu avantaja çevirmek isteyen Çin2020’ye kadar yenilenebilir enerji alanına 364 milyar dolarlık yatırım yapmayı planlıyor.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap