Sert kabuklu yemiş, kuru meyve, sebze ve kuru yemiş sektörünü "Birlikten Kuvvet Doğar" temasıyla tek çatı altında buluşturan NFV EXCO, ikinci gününde Besin Fütüroloğu Dr. Morgaine Gaye'yi ağırladı.

Öngörüleriyle atıştırmalık sektörüne ve dünyanın önde gelen çok uluslu şirketlerine yol gösteren Morgaine Gaye, "bugün tükettiğimiz gıda ürünleri önümüzdeki yıldan itibaren şekil ve renk değiştirecek. Tüketiciler artık hem göze, hem midesine hitap eden ürünleri tüketmek istiyor. Üretimde de tüketimde de trendler değişecek. Siyah renkli dondurma, susam, pirinç, ekmek gibi ürünler yeni trend olacak. 10 yıl içinde bugün adını duymadığımız meyveler popüler olacak. Pestil modada kullanılacak. Gıda atıkları modaya kazandırılacak" dedi.

Tüketicilerin jeopolitik koşullarda gıdaya dair algılarını, kültürel değişimlerin ve modanın tüketim alışkanlıklarını ne yönde etkilediğini aktaran Morgaine Gaye, sektörün ve tüketicilerin gelecekte karşılaşacakları trendleri paylaştı.

Tüketilen gıdaların insanların kimliğini belirlediğini belirten Gaye, yemek ve atıştırmalık trendlerinin gelecek 10 yılda tamamen değişeceğini söyledi. Raflarda yer alan gıdaların başta ambalajları olmak üzere, şekilleri, üzerindeki yazıların tüketici tarafında algıyı belirlediğini söyleyen Dr. Morgaine Gaye, “isterse dünyanın en güzel kuru yemişi ya da çikolatası olsun, paketi, paketin üzerindeki yazı karakteri, tasarımı göze hitap etmiyorsa, tüketiciler bir daha görmek, tatmak istemiyor. Tüketiciler, internetin, sosyal medyanın da hayatımıza girmesiyle gıdalarda sürpriz unsuru görmek istiyor.

Ürünlerde farklı şekiller, süslemeler, sunumlar görmek istiyor. Çanak gibi görünen kurabiyeler, parmağa takılan bisküviler, içinde farklı tatların bulunduğu kuruyemiş barları, yenilebilir kaplar hayatımıza girmeye başladı. Önümüzdeki yıllarda bu ürünleri daha fazla görmeye başlayacağız” dedi.

Gıda renkleri değişecek

Gıdaların beyazlıktan uzaklaşıp, daha koyu renkli alanlara yöneleceğine de değinen Gaye şöyle konuştu: "Tüketiciler tasarım ve lezzetin ötesinde artık ne tükettiğini, kendisine katkısını sorguluyor. Gezegene de faydası olabilecek ürünler istiyor. Doğaya, doğallığa dönmek istiyoruz. İlk başta biraz garipsense de önümüzdeki yıldan itibaren siyah renkli yiyecekler trend olmaya başlayacak. Siyah renkli susam, ekmek, siyah pirinç, trendleri etkileyecek. Henüz gıda kurulundan onay almadı; ancak toprak çorbası gelecekte içilecek."

 

"Muz gibi soyulabilen dondurma çok uzak değil"

Gaye ayrıca, süt olmayan ancak süt gibi tüketilecek ürünlerin de market raflarında yer almaya başlayacağını kaydederek şöyle konuştu; “Yenilikler daha hızlı bir şekilde tüketicilerle buluşacak. Tüketiciler kaju ve badem sütünü tüketmeye başlayacak. Badem, kefir, yaban mersini daha popüler olacak. Önümüzdeki yıllarda daha fazla Hindistan cevizli ürünler göreceğiz. Herkesin tüketebileceği ürün sayısının artacağı gelecekte, muz gibi soyulabilen dondurmayla bile karşılaşacağız.”


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap