Yapay zeka yazılımları artık sadece büyük firmalar tarafından değil, geliştiriciler tarafından da kolayca oluşturulabiliyor. Bu konuda iddialı bir örnek olan söz konusu yapay zeka, yeni renkler üretmekle kalmayıp onlara isim de veriyor.

Yapay zeka şu anda temel becerileri yerine getiriyor olabilir; fakat araştırmacı ve yazılımcı Janelle Shane renk yaratan ve aynı zamanda isimlendirebilen bir yapay zeka algoritması geliştirdi.

Bu makine öğrenme becerilerinin aslında ne kadar büyük hızla ilerlediğinin de kanıtı. Temelde iki çıktısı olan yazılım kahverengi, bej ve gri tonlarını seviyor ve bu skalada daha çok renk üretiyor. Üretilen renkleri bazen güzel, bazen son derece berbat bir isimle adlandırıyor ve kategoriye alıyor.

Başlangıç ​​noktası 7 bin 700 boya renginin bulunduğu Sherwin-Williams renk kataloğu olan yapay zeka, rengin içindeki RGB değerlerine bağlı olarak yeni varyasyonlar üretiyor. Yukarıda gördüğünüz renkler tamamen bu yapay zekanın üretimi ve mercan grisi, dolar beyazı, altın kremi gibi anlamsız isimlere sahip.

Aynı yazılım kalitesi isimlendirme aşamasında bulunmayınca isimler de genel olarak kötü adlandırılmış. Shane ise şimdi bunun geliştirilmesi üzerine çalışıyor. Bunun için bir eğitim süreci planladığını aktaran yazılımcı, kendisine bu konuda oldukça güveniyor.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap