Mezuniyet yaklaştıkça bazı negatif şeylere maruz kalabilirsiniz. “İş bulmak çok zor”; “küçücük bir yerde yaşayacaksın” “Kıt kanaat geçineceksin” bunlardan bir kaçı.

Olay aslında bu kadar da iç karartıcı değil. Elinizde pek çok şey var ve kariyerinizin ilk işini garanti ederken bunları akılda tutmakta fayda var. Bu dönem pek çok şeye gebe, heyecan verici bir dönemdir esasen. İnsanlar olumsuz şeyler söyleyip durur ama bunların çoğu bu zaman dilimine tekrar dönemedikleri için kıskanıyordur. Kaç kez insanların “Keşke yeniden başlasam!” dediğini duydun? Kaç kez “Keşke işe başlamadan şöyle bir gezseydim!” dediğini duydun?

Sen şu an tam da bu yol ayrımındasın ve bir sürü fırsat seni bekliyor.

1. Diploman var

Diplomanın beş para etmez bir kâğıt parçası olduğunu söyleyebilirler ama olay öyle değildir. Diplomayı daha önce giremediğin yerlere bir bilet olarak düşünebilirsin.

Eskiden durum farklıydı. İnsanlar deneyimi eğitime tercih ederlerdi ama günümüzde hemen her pozisyon için öncelik üniversite mezunu olmak. Diplomalı olmakla ilk adımı attın bile.

2. Şimdi hayalinizdeki kariyeri bulmanın tam zamanı

Hayalinizdeki kariyeri analiz etme lüksünüz var, acele etmeyin. İş bulma baskısı bazen dayanılmaz hale gelebilir fakat ne yapmak istediğinizi düşünmek için daha iyi bir zamanınız olmayacak.

Mezunların çoğu ne yapmak istediklerine karar verirken bir veya iki yıllık bir geziye çıkarlar. Aklınızda tutmanız gereken bunun sizin geleceğiniz olduğu ve bunu nasıl şekillendireceğinizi seçmek için zamanınız olduğudur. Kendi işini kurmayı bile düşünebilirsin, neden olmasın?

3. Kariyer ömürlük işler değildir

Kariyer seçiminin ömürlük bağlılıklar olduğu günler eskide kaldı. Şimdilerde bir işte beş yılın üzerinde kalan insan bulmak çok nadir. Kariyerlerine sil bastan başlayanları, yeni başlangıç yapanları görmek daha olası öncekine nazaran. Seçimlerimiz geri döndürülemez değiller. Eğer işler sizin için yolunda gitmiyorsa veya daha fazla isteyeceğiniz bir meslekle yolunuz kesişirse her zaman yolunuzu değiştirebilirsiniz. İçinde bulunduğunuz durumdan memnun değilseniz değiştirebilirsiniz. “Mükemmel” seçimi yaptığınızı düşünmeyin, bunlar da değişebilir.

4. Geleneksel mesai ve metotlar gözden düşüyor

Pazartesi-Cuma 9-5 artık bir kural değil. İş verenler esnekliğin faydalarını gördükçe geleneksel çalışma saatlerinin pabucu hızla dama atılıyor.

Çalışanlar zamanlarını kendileri tayin ediyor, istediği yerde çalışabiliyor, hangi işte çalışmak istediğini seçebiliyor. İşveren de ofis masrafından kurtuluyor, elemanları daha üretken oluyor ve güçlü yanları özel projelerde görevlendirebiliyor.

Freelance işler becerilerini geliştirmek ve ne istediklerine karar vermek için zaman isteyen yeni mezunlar için harika bir seçenek olabilir. Eğer yazma, çeviri, web tasarımı-gelişimi gibi alanlarda yeteneğiniz varsa epeyi revaçtasınız demektir.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap