Eğer müzik zevkinizi bir adım ileriye taşımaya karar verip kendinize bir pikap aldıysanız sonraki adım müzik zevkinize göre plak seçmek olacaktır. Plak formatında basılmış edinmeniz gereken yabancı albümleri sizin için derledik.

1. Michael Jackson- Thriller

En çok satanlar listesinde baş köşede olan bu albüm klasikler arasında önemli bir yere sahip. Thriller, Beat It ve Billy Jean gibi hit parçaların bulunduğu bu albüm eskimeyenler arasına şimdiden girmiş durumda.

michael-jackson-thriller

2. Pink Floyd- The Dark Side Of the Moon

1973 yılında yayınlanan albümdeki şarkılar kadar içindeki resimlerle de ünlü plağın Pink Floyd severler tarafından mutlaka edinilmesi gerekiyor.

pink-floyd

 3. Bob Dylan- Blonde on Blonde

Geçtiğimiz günlerde Nobel Edebiyat ödülüne layık görüldüğü için tartışılan Amerikalı şarkıcı ve söz yazarı Bob Dylan’ın 1966 yılında çıkardığı bu albüm, “I Want You” ve “Rainy Day Woman” gibi şarkılarla çıktığı dönemde büyük ilgi toplamıştı.

bob-dylan-blonde-on-blonde-lp-a1-b1-_57

4. Miles Davis- Kind of Blue

Amerikalı jazz müzisyeni Miles Davis’in 1959 yılında çıkan albümü müzik otoriteleri tarafından bütün jazz albümlerinin en iyisi olarak tanımlanıyor.

American jazz musician and composer Miles Davis (1926 - 1991) playing the trumpet.   (Photo by Express Newspapers/Getty Images)

5. Prince- Purple Rain

1984 yapımı Purple Rain adlı filmin soundtrack albümü olarak da çıkan plak Nisan ayında hayatını kaybeden Amerikalı sanatçı Prince’in altıncı albüm çalışması. Dünya çapında 22 milyon satan Purple Rain, en çok satan altıncı soundtrack albümü olarak da listelerde yerini alıyor.

prince-purple-death

6. Beatles- Abbey Road

Ünlü İngiliz rock grubu Beatles’ın 11’inci stüdyo albümü olan Abbey Road, çıktığı 1969 yılında İngiltere ve Amerika’da liste başı olmayı başarmıştı. Grup bu albümden sonra 1970 yılında dağıldı.

the-beatles

7. Lou Reed- Transformer

Amerikalı rock solisti Lou Reed’in ikinci stüdyo albümü Transformer’ın yapımcılığını David Bowie ve Mick Ronson üstlenmiş.

Portrait of American rock and roll musician Lou Reed on stage with a guitar, 1970s. (Photo by Hulton Archive/Getty Images)

8. Demis Roussos- Goodbye My Love, Goodbye

Yunan şarkıcı Demis Roussos’un bu albümü birçok plak sever tarafından beğenilip çıktığı dönemde listelerin üst sıralarında yer almayı başarmıştı.

demis-roussos1

9. Frank Sinatra- The World We Knew

Frank Sinatra’nın 1967 yılında yayınladığı stüdyo albümünde “The World We Knew” gibi şarkıların yanı sıra kızı Nancy Sinatra’yla yaptığı düet “Somethin’ Stupid” adlı şarkısı da yer alıyor.

frank-sinatra

10. Leonard Cohen- Ten New Songs

Geçtiğimiz günlerde hayatını kaybeden Kanadalı şarkı sözü yazarı ve müzisyen Leonard Cohen’in onuncu albümü olan “Ten New Songs” 2001 yılında yayınlanmış ve çıktığı yıl içinde müzik listelerinde üst sıralarda yer almayı başarmıştı.

cohen

Eğer bunlarla yetinmek istemiyorsanız her sene Hollanda’nın Utretch kentinde düzenlenen “Mega Record& CD” adlı dünyanın en büyük plak fuarını ziyaret edebilirsiniz. Uluslararası katılımla düzenlenen fuarda bu yıl 500’den fazla plak şirketi plak severlerle buluşacak.

record-planet


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap