Michael Crichton, 1960’lı yıllarda Disneyland‘a gittiğinde buradan çok etkilenir ve Westworld adlında bir bilim kurgu eseri yazmaya başlar.

1973’te hikayenin filmi çekilir; film beğenilir ancak geniş bir kitleye ulaşamaz. Milyonlara ulaşması ancak bu yıl mümkün olabildi, ama ne yazık ki yazar 2008’de hayatını kaybettiği için bunu göremedi.

Sezon finalini birkaç gün gerçekleştiren dizinin her yerinden ayrı bir kalite akıyor. Oyuncularından senaryo ekibine, yapımından müziklerine kadar…
Bambaşka bir dünyanın kapısını aralayan dizi, çıktığı ilk günden itibaren iddiasından hiçbir şey yitirmedi.

Yayınlanacağı kanalın HBO olması, senaryoda Jonathan Nolan ve eşi Lisa Joy‘un parmağının olması, J.J. Abrams‘ın desteğinin olması… O kadar fazla “Nasıl bir araya gelir?” dediğimiz isim varsa hepsi Westworld’te toplandı.

Hem HBO‘da hem de Netflix’te izlenen dizilerin toplamı ele alındığında Westworld, “ilk sezonu en fazla izlenen dizi” unvanını aldı. Game of Thrones‘un ilk sezonu bile bu kadar izlenmemişti. Bu yılın televizyon ödüllerinin pek çoğunda adaylıklar da elde etti, kalitesi bir kez daha tescillendi.

Eğer konuyla alakalı daha fazla bilgiye sahip olmak istiyorsanız, dizinin açılış müziği eşliğinde satırları okumaya devam edebilirsiniz. Bu arada müziklerin de Game Of Thornes’ın da müziklerini yapan Ramin Djawadi’ye ait olduğunu belirtelim.

Ancak dizinin tek bir handikapı var. O da her bölümün izlendiği gibi anlaşılamaması. Ve ilk sezonun ilk 5 bölümünün, kalan diğer bölümleri tamamlayıcı etkide oluşturulması. Yani diziyi izlediğimiz her anda, senaryo ekibi çeşitli tahminlerde bulunarak kendi teorilerimizi üretmemizi istiyor. Bu nedenle dizinin konusuna inmek, birçok kişiyi zorlayabiliyor.

Karanlık bir gelecekte geçen dizi, zengin kesime hitap eden bir eğlence parkını mekan ediniyor. Yapay zekaların kullanıldığı, gelen ziyaretçilerin katılabildiği oyunlarla dolu bu parkta; vahşi batı macerası sunan kısımda bir sorun ortaya çıkmaya başlıyor. Eğlenmeyi uman müşteriler, peşlerindeki silahlı nişancıdan kurtulmak çaba göstermeye çalışıyor.

Westworld dizisi, özellikle yapay zekânın doğmasıyla birlikte günahın nasıl olacağı konusundaki merak sonucunda ortaya çıktı. Yani, yapımda teknolojik gelişmelerin nereye varabileceği ve bu gelişimin olumsuz etkilerinin nasıl olacağı üzerinde duruluyor.

Dizide Westworld projesinin zeki yaratıcısı Dr. Robert Ford karakterini usta oyuncu Anthony Hopkins canlandırıyor. 78 yaşındaki ünlü ABD’li oyuncu Kuzuların Sessizliği filmiyle zirveye çıkmıştı.

Westworld’te Dolores Abernathy rolüne 29 yaşındaki ABD’li oyuncu Evan Rachel Wood hayat veriyor. Yapımda hayatını yeniden keşfeden Western kızını canlandıran Wood’un oyunculuğu beğeni topluyor. Özellikle The Missing dizisiyle dikkat çeken güzel oyuncu, Simeone, Suikast, Zirveye Giden Yol gibi önemli projelerde rol aldı.

Size ayrıca her yerde olmayan şöyle bir ayrıntıyı da verelim; yapay zeka ile alakalı yaptığı çalışmalarla da dikkat çeken girişimci Elon Musk’un eski eşi Talulah Riley de dizide bir robot olarak karşımıza çıkıyor.

Yeni sezonun 2018’de yayınlanacağı dizi şu anda ara verdi. Bu arayla alakalı açıklama yapan Jonathan Nolan, “Filmlere yapılan hikâyenin sonuçları 1-2 yılda gelir. Bu sebeple şu an doğru yoldayız.” dedi.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap