Sabahları, dumanı üstünde tüten bir kahve ayılmanıza, buz gibi bir kahve öğlen sıcağını atlatmanıza, sıcak bir kupa kahve de akşam yemeğinizi sindirmenize yardımcı olabilir.

Ancak insanlar olumsuz etkilerinden çekinerek, kahve tüketimini sık sık sınırlandırmaya çalışıyorlar.

Dahili Tıp Dergisinde yayınlanan iki önemli çalışma bu korkuların giderilmesine yardımcı olacak gibi gözüküyor.

Çalışmalar 700.000’den fazla kişiyi kapsıyor ve daha fazla kahve tüketen kişilerin kanser, şeker hastalığı ve kalp rahatsızlıkları gibi çeşitli hastalıklardan ölme olasılıklarının daha düşük olduğunu gösteriyor.

Kafeinsiz kahve de uzun ömürle ilişkilendirildiğinden çoğumuzun kahve içmesinin nedeni olsa bile, bu uzun ömrü sağlayan kafein olmayabilir. Bir grup araştırmacı, kahvenin faydalarının, içecek hazırlandığında ekstrakte edilen diğer bileşiklerin, özellikle de antioksidan ve polifenollerden gelebileceğini iddia etti. Ancak kafein yine de bazı avantajlara sahip olabilir.

Kahvenin ömrü uzatıp uzatmadığına dair kesin bir bilgimiz olmasa da yeni bulgular insanların kahve tüketiminden dolayı suçlu hissetmemeleri gerektiğini öneriyor. Sınırsız miktarda kafeinli kahve içmek sonunda sizi risk altına sokabilir elbette, ancak araştırmacılar günde yaklaşık beş kupaya kadar endişelenmenize gerek olmadığını söylüyor.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap