Yiyeceklerin besin değerlerinden doğru oranda faydalanabilmek, hem sağlığınıza hem de tüketim alışkanlıklarınıza birçok katkı sunabilir.

Yemek alanında uzman hangi kişi ile karşılaşırsanız, size pişirme konusunda vereceği ilk öneri, yemeği yavaş pişirmek olur. Çünkü yavaş yemek pişirmek yiyeceklerin besin değerini, yüksek ateşte pişirilen yemeklere göre daha iyi korur.

Pişirilen yiyeceklerden daha güzel tatlar almanızı sağlayacak bu yöntem, cebinizi de kurtarabilir. Nasıl mı? Düşük ısıda pişirdiğiniz yemekler, daha az enerji harcar ve bu da faturalarınızda daha küçük rakamlar görmenizi sağlayabilir.

İçinde lif bulunan sebzeleri ve eti, yavaş yavaş pişirmek, bu yiyeceklerden beklediğiniz faydayı da korumaya devam eder. Yüksek ateşte, hızla pişen yiyeceklerin yer aldığı yemeklerin çoğu tokluk konusunda size yardımcı olmaz. Bu da daha fazla tüketme ihtiyacına yol açar.

Örneğin pişirme önerisi 15-30 dakika olan yemekleri, 1-2 saat arasında pişirmeye başlarsanız ya da 1-2 saat pişirme önerisi veren yemekleri 2-4 saat arasında pişirirseniz, o yemeklerden aldığınız tokluk hissi daha fazla olacaktır.

Isısını düşük tutmak kaidesiyle, yiyecekleri yavaş pişirmek Dünya Sağlık Örgütü tarafından da öneriliyor. Bu durumda “win-win” olmamak gibi lüksünüz yok, bir an önce bu yönteme başlayabilirsiniz!


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap