Ekonomistler, ABD Başkanı Donald Trump'ın, Şubat 2018'de görevi sona erecek olan Fed Başkanı Janet Yellen'i yeniden atamasına fazla şans vermiyor.

Wall Street Journal'ın 63 ekonomistle yaptığı ankete göre, finans ve akademi dünyası, Fed Başkanı Yellen'in ikinci kez atanmasına yüzde 20.8 ihtimal veriyor.

Yellen yerine kulislerde birçok isim konuşuluyor.

Gary Cohn

Ulusal Ekonomi Konsey Direktörü ve Trump'ın Başekonomi Danışmanı Gary Cohn, Politico’da yer alan habere göre Başkanlık için en kuvvetli aday olarak görülüyor.

Trump yönetimiyle çalışmadan önce 25 yıldan fazla süreyle Goldman Sachs Group'ta yönetici olarak görev yapan Cohn, Goldman Sachs döneminde Fed'i finansal sisteme likidite pompalarken bankaları kredi verirken dikkatli olmaları konusunda uyardığı için eleştirmişti. 56 yaşındaki Cohn daha önce verdiği bir mülakatta bu pozisyonla ilgilenmediğini ifade etmişti.

Kevin Warsh

Diğer bir Başkan Adayı da Kevin Warsh... 2008 finansal krizi döneminde Fed yöneticisi olarak görev yapan Kevin Warsh daha önce de Morgan Stanley'de yönetici olarak göre almıştı. Merkez Bankası'na eleştirilerde bulunan 47 yaşındaki para politikasında ve iletişiminde değişiklikleri savunmuştu. Warsh, Trump'ın yakın dostu Ronald Lauer'in kızı Jane Lauder ile evli.

John Taylor

Yellen'in büyük eleştirmenlerinden biri olan eski Hazine Bakanı John Taylor da aday olarak öne çıkan isimlerden. Şu anda Stanford Üniversitesi Ekonomi Profesörü olan Taylor, 1993'te bir para politikası kuralı ortaya koydu, bu kurala onun adına ithafen “Taylor Kuralı” dendi. 70 yaşındaki Taylor Fed'in politikalarının zayıf olduğunu düşünüyor.

Glenn Hubbard

2001-2003 yıllarında George W. Bush'un şef ekonomi danışmanı olan ve şimdi Columbia Üniversitesi Dekanı olan Glenn Hubbard kurallara dayalı politikaları savunan bir isim. Bush'un vergi indirim planının baş mimarı olan Hubbard'ın Trump ile fazla bağları olmasa da Trump'ın Ticaret Danışmanı Peter Navarro ile birlikte 2010'da ekonomi politikası konusunda kitap yazmıştı.

Jerome Powell

Halihazırda Fed yöneticisi olan Jerome Powell Başkanlık için çok yakın görünmese de bir ihtimal olarak görülüyor. Fed Yönetim Kurulu'nda Cumhuriyetçileri destekleyen tek isim olan 64 yaşındaki Powell her iki partinin kanun koyucuları için de saygın bir isim... Powell George H.W. Bush döneminde Hazine Bakanlığı'nda üst düzey yetkili olarak görev aldı.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap