Gelişen enerji sektörünün temiz teknolojiyle bir araya gelmesiyle Türkiye’de yeni yatırımların da arttığı gözleniyor. Yeditepe Üniversite’sinin son atılımı da örnek olacak cinsten.

Yeditepe Üniversite’sinin Kayışdağı’nda bulunan 26 Ağustos Yerleşimi’nde kurulan çatı üzeri güneş enerjisi sistemi 1 MW kapasiteyle hizmet veriyor. Kampüs içindeki dört öğrenci oteli ve Güzel Sanatlar Fakültesi’nin çatısı üzerindeki santralde yer alan güneş enerjisi sistemi 3850 adet güneş paneli ile Huawei dönüştürücü kullanılmış.

gunes-enerjisi

İstanbul’daki en büyük çatı uygulaması olmasıyla diğer kuruluşlara da örnek olan Yeditepe Üniversitesi’nin kurucusu Bedrettin Dalan şu açıklamaları yaptı;

Enerjiyle uğraşan bir kimsenin güneşe kayıtsız kalması mümkün değildir. Bugün, dünya üzerinde kullanılan tüm enerji kaynaklarının var oluş sebebinin güneş olduğunu unutmamak lazım.

gunes-enerjisi1

Güneş yatırımına ek olarak üniversitenin Şile’deki sosyal tesisinde kullanıma sunulacak olan 1 MW’lık rüzgar yatırımları da üniversitenin hedefi olan 10 MW’lık kapasiteyi tamamlamak için destek oluyor.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap