Kariyer.net, dokuz yıldır her ay düzenli olarak açıkladığı İstihdam Endeksi ile istihdam piyasasına ilişkin güncel verileri paylaşmaya ve yeni iç görüler ortaya çıkarmaya devam ediyor. Haziran ayı verilerine göre, şirketlerin “Tekstil Mühendisliği” pozisyonuna olan ihtiyacı geçen yıldan bu yana iki katına çıktı. Yazılım Geliştirme Mühendisliği ise mühendislik pozisyonları arasında, bir önceki aya göre en çok başvurulan mühendislik dalı oldu.

Online istihdam platformu olan Kariyer.net tarafından her ay düzenli olarak yayımlanan İstihdam Endeksi verilerine göre, Haziran ayında yeni iş ilanı sayısı 16.954 olarak gerçekleşti. Yeni iş ilanlarında iş günü ortalamasına bakıldığında, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 10 oranında artış yaşanırken; Ramazan Bayramı ve diğer mevsimsel etkiler nedeniyle, bir önceki aya göre yüzde 8 oranında düşüş görüldü.

Şirketlerin “Tekstil Mühendisliği” pozisyonuna olan ihtiyacı iki katına çıktı

Şirketlerin en çok ihtiyaç duyduğu pozisyonlara bakıldığında; Tekstil Mühendislerine olan ihtiyacın iki katına çıkmasıyla bu pozisyon, geçen yıldan bu yana en çok artış yakalayan pozisyon oldu. Sosyal Medya Uzmanlığı, yüzde 62’ lik artışla ikinci sırada yer alırken, ilk 10’a giren diğer pozisyonlar şöyle sıralandı: Üretim Operatörü, Çağrı Merkezi Müşteri Temsilcisi, CNC Operatörü, Ziraat Mühendisi, Sistem Mühendisi, İş Analisti, Yazılım Geliştirme Mühendisi ve Muhasebe Müdürü.

Mühendislik pozisyonları arasında en çok “Yazılım Geliştirme Mühendisliği”ne başvuruldu

Başvuru yapan adayların özgeçmişlerinde en fazla yer alan bölümler incelendiğinde ise İşletme, İktisat ve Makine Mühendisliği bölümlerinin ilk üç sırada yer aldığı görüldü. Diğer bölümler şöyle sıralandı: Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, Endüstri Mühendisliği, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Maliye, İnşaat Mühendisliği ve Elektrik/Elektronik Mühendisliği.

Turizm kentlerinde hareketlilik sürüyor

Kariyer.net verilerine göre, Turizm sektörü bu yıl geçen yılın üstünde bir performans gösterdi. Buna göre, ilan sayısı en fazla olan ilk 10 şehre bakıldığında, geçen yılın aynı ayına göre en yüksek artışın Muğla’da (+%35) yaşandığı ortaya çıktı.

Muğla’ yı yüzde 27 artış ile İzmir, yüzde 21 ile de Antalya’da takip etti. En çok ilan yayınlanan ilk 10 sektöre baktığımızda; Tekstil sektörünün zirvedeki yerini koruduğu; Turizm sektörünün ise yüzde 33’le geçen yıla göre en çok artış yakalayan sektör olduğu ortaya çıktı. Turizmi yüzde 27 ile Bilişim, yüzde 26 ile de Gıda sektörünün izlediği görüldü.

 


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap