Geçtiğimiz hafta açılışı gerçekleştirilen ve 3 milyar dolarlık maliyetle İstanbul’da dördüncü kez kıtaları birleştiren Yavuz Sultan Selim Köprüsü için boğazın zorlu koşullarına yönelik özel beton üretildi.

100 yıl bakım yapmaya gerek yok

Sabancı Holding çatısı altına yer alan yapı malzemeleri şirketi Akçansa, Betonsa markasıyla geliştirdiği ‘100+Beton’ adındaki ürün, bakım gerekmeksizin 100 yılın üzerinde dayanım gücüne sahip. Akçansa Büyükçekmece Fabrikası’nda geliştirilen bu ürün için 1.5 milyon metreküp hazır beton üretimi gerçekleştirildi.

Sabancı Holding CEO’su Zafer Kurtul, Betonsa’nın Yavuz Sultan Selim Köprüsü projesi için özel olarak tasarladığı ve hazır beton tesislerinde ürettiği ürünün hem dünyada hem de Türkiye’de örnek olduğunu ifade etti.

150 kişilik bir ekiple çalıştık

Akçansa Genel Müdürü Umut Zenar da Yavuz Sultan Selim Köprüsü için 150 kişilik bir ekiple çalıştıklarını ve ihtiyaçlara yönelik beton üretimi gerçekleştir-diklerini belirtti.

Projeye özel olarak tasarlanan, beş hazır beton tesisinde taze beton sıcaklığı, buz ve ısıtma ünitelerinin yardımıyla mevsim şartları ne olursa olsun korunmuştur. Boğaz’ın zorlu koşulları altında zamana karşı yarışılan bu projede kazandığımız büyük tecrübenin hem ülkemizde hem de dünyada yüksek yapıların yapılması noktasında inşaat sektörü adına yeni ufuklar açtığına inanıyoruz. Umut Zenar Akçansa Genel Müdürü

Kaynak: Hürriyet


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap