2016’da piyasaların asıl belirleyicisi gelişmekte olan ülkelerdeki darbeler, temerrüde düşen tahviller ya da yolsuzluk skandalları değil, gelişmiş ülkelerin krizleri oldu.

Hollanda merkezli NN Yatırım Ortaklığı‘nın 83 para yöneticisi arasında düzenlediği ankete göre, yılın en büyük yatırım tehdidi, İngiltere‘nin Avrupa Birliği‘nden çıkma kararı almasıydı. Aralık 2015’te yapılan ankette ise katılımcıların üçte biri en büyük riski, gelişen ekonomilerde oluşabilecek bir kriz olarak gösteriyordu. Bu oran şu anda yüzde 25.

NN Investment stratejistlerinden Patrick Moonen‘e göre önemli olan riskin seviyesinden çok, riskin aşağı ya da yukarı yönlü ne boyutta hareket ettiği. Moonen bu riskin, gelişen ekonomilerde daha sabit oranda olduğunu söylerken, Avrupa’da hep yükseldiğini ifade ediyor. Moonen‘e göre gelişmiş piyasalarda risk yüksek seyretmeye devam ettikçe, gelişmekte olan ülkelerin hisse rallisinin yıl sonunda yüzde 14’ü bulabilir.

Sonuçların algısal olduğunu söyleyen Moonen’e göre gerçekte gelişmekte olan ülkelerde siyasi riskler artmaya devam ediyor. Son dört ayda Türkiye‘nin yaşadığı askeri darbe girişiminin yanı sıra, Güney Afrika Maliye Bakanı, ülke finansmanını iyi yönetemediği gerekçesiyle mahkemeye ifade verdi, Filipinler, ABD ile bağlarını koparma kararı aldı, Mozambik hükümeti ikinci borç yapılandırma programını duyurdu ve Brezilya‘da aralarında eski Devlet Başkanı Dilma Rousseff ‘in de aralarında olduğu üst düzey bürokratların adının karıştığı yolsuzluk skandalının soruşturması devam ediyor.

Kaynak: BussinessHT


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap