Piyasadaki likit sıkıntısı stres zamanlarında daha sert hareketler görülmesine yol açıyor

Geçen hafta sterlin tarihinin en zor haftalarından birini geçirdi. Brexit endişelerinin yeniden canlanmasıyla hafta boyunca sürekli değer kaybettikten sonra Cuma sabahı Asya açılışında sadece iki dakika içinde yüzde 6’dan fazla düştü. Satış emirlerinin, piyasaların düşük hacimle işlem gördüğü ve fiyat kademelerinin görece boş ya da az emirle beklediği bir zaman diliminde olması nedeniyle “Tombul parmak” hatasıyla çok büyük bir satış emrinin zincirleme reaksiyonuyla meydana gelmiş olabileceğini ifade ediliyor.

Yani çöküşün en önemli nedenlerinden biri piyasadaki likidite sıkıntısı.

Bank of America analistleri 5 Ekim’de, yani sterlindeki çöküşten iki gün önce yayımladıkları bir raporda, döviz piyasasındaki “hayalet likiditenin” yatırımcıların istedikleri zaman alım ve satım yapmasını önlediğini, bunu da döviz piyasasını daha kırılgan ve oynak yaptığını söylemişti.

Rapora göre, işlem hacimlerindeki düşüş yüzünden yapılan işlemlerin fiyatlara etkisi iki yıl önceye göre yüzde 60 daha fazla.

Analistler şokların da piyasada beklenmeyen oynaklık yaratarak alım ve satış yönlü fiyatlar arasındaki farkın açılmasına sebep olduğunu belirtiyor. Oynaklıktan korkan yatırımcıların piyasadan çekilmesiyle hacimler iyice düşüyor.

Kaynak: Bloomberg

 


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap