Türkiye‘nin ilk Silikon Vadisi merkezli girişim sermayesi fonu olan 500 İstanbul’un yardımcı ortağı Enis Hulli’nin başarılı olmak isteyen girişimcilere bazı tavsiyeleri var.

Yatırımcıların her şeyden önce, bilgi birikiminden ve kapasitesinden etkilendikleri, şirketinin ve sektörünün dinamiklerine hakim kişilere yatırım yapmak istediklerine dikkat çeken Hulli, “yatırımcının soracağı sorulara hazır olan, cevaplarını ve sebeplerini bilen girişimci, güçlü ve güçsüz olduğu noktaların da farkındadır. Özellikle erken aşama yatırım almak için bu farkındalık seviyesine ulaşıp, şirketin risk seviyelerini anlamış olan bir girişimci, yatırımcıyı etkilemeyi başarır” diyor.

İyi Bir Takım Kurmak

Teknik ve sektörel yetkinliğe sahip bir takım, her yatırımcıyı etkiler. Bu ekibin daha önce birlikte çalışmış kişilerden kurulmuş olması da çok önemli.

Ürünün Durumu

Ürün en basit haliyle hazırlanmalı. Bu basitlik hem maliyetleri azaltır, hem de ekibin teknik yetkinliğini gösterir; ancak bundan da öte, yatırımcıların ürünü hazır girişimlere bakmalarının temel nedeni, ürün üzerindeki kullanıcı davranışlarını inceleyip, analiz edebilmektir.

Kullanım ve Ciro

Ürünün müşteriler tarafından aktif ve kolay kullanılabilir olması bu noktada önemlidir; ayrıca müşteri geri bildirimlerinden yansıyan rakamlar da yine yatırımcı tarafından dikkatle incelenecektir.

Finansal rakamlara bakıldığında ise, ürünün elde ettiği ciro ve bu ciro üzerindeki birim fiyat analizi ön plana çıkar. Ürün maliyeti ve müşteri kazanma maliyeti gibi giderlerinin tümü karşılaştırılabilir hale gelir. Gelecek olan yatırım ile pazarlama bütçesi harcanıp, müşteri sayısı artırılacaksa, yatırımcı birim fiyat analizinin pozitif olduğundan emin olmak ister.

Pazar hedefi ve büyüklüğü

Hedeflenen müşteri tipleri, farklı satış kanalları ve fiyatları ile beraber bir şirketin içinde bulunduğu toplam pazar büyüklüğü belli olur. Pazarın ne kadar dağınık olduğu, rakiplerin pazar payları, coğrafi büyümeye elveriş olup olmadığı dikkat edilmesi konulardan bazılarıdır.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap