İş toplantıları, gece mesaileri derken uyku düzenimiz her geçen gün daha da bozuluyor. Beden yorgunluğuna bir de manevi yorgunluk eklenince, uyansak da yataktan bir türlü kalkamıyoruz. Uyandıktan sonra yataktan daha dinç ve motivasyonlu kalkmak, zannettiğimiz kadar da zor değil.

Esneyin

Harvard’ın araştırmalarına göre yatağınızdan kalkmadan önce yapmanız gereken ilk şey: Esnemek. Esneyebildiğiniz kadar esneyin. Bu sayede hem bedeniniz, hem de zihniniz kendine gelecektir. Araştırmaların örnek gösterdiği hayvanlar alemi de bunun kanıtı. Köpeklerin ya da kedilerin patileri yere değdiği an yaptıkları tek bir hareket var o da esnemek.

Telefonunuza bakmayın

Yataktan kalkmamızı zorlaştıran baş düşmanımız telefonlar. Akıllı telefon kullanan insanların %80’i uyanır uyanmaz telefonlarını kontrol ediyor ve sabahları ortalama 30 dakikalarını telefonlarına ayırıyorlar. Bu durum da bedeninizin uyanmasını geciktiriyor.

Bir bardak su

Baş ucunuzdan bir bardak suyu eksik etmeyin. Sabah esnemeniz bittikten sonra yapacağınız ikinci şey, bir bardak su içmek. Sabahları içilen bir bardak su metabolizmanızı hareket geçirmekle beraber kendinize gelmenizi de yardımcı olacak.

Perdeler açılsın

Güneş ışığı en önemli etkenlerden biri. Sabahları odanıza giren güneş ışınları, beyninize günün başladığını söylüyor. Perdenizi açmadığınız sürece uykulu olmaya mahkum oluyorsunuz.

Yatağınızı toplayın

Bilim insanlarının bir diğer önerisi ise yatağınızın toplamanız. Sabah uyandıktan sonra yatağınızı toplarken yaptığınız hareketler vücudunuzu güne hazırlarken sizin de kendinize gelmenizi sağlıyor. Annelerimizin bunca zaman bir bildikleri varmış demek ki.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap