Gerçekleştirilen yeni bir araştırmaya göre, hayat boyunca yaşanan stresli deneyimler insan ömründen kısaltabiliyor.  

Wisconsin Üniversitesi Tıp ve Halk Sağlığı Üniversitesi'nden bir takım araştırmacılar, insanların hayatları boyunca yaşadığı stresin beyin yaşını etkilediğini gözlemledi. Araştırmacıların 1,320 kişi ile birlikte gerçekleştirdiği deneye göre ortalama olarak yaşanan stres, genel olarak beyin yaşından tam dört sene götürüyor. 

Toplamda 1,320 kişinin katıldığı deneyde hafıza testleri de dahil olmak üzere nörolojik birçok deney yapılarak kişilerden gelen veriler incelendi. Aralarında büyük stres yaşayan insanların da olduğu deneyde hayatında çok stres yaşamamış bireyler de incelendi. Ağır ve stres dolu deneyimler yaşayan insanların beyin sağlığının, kendisinden yaş olarak daha ileri olan bazı insanlardan daha kötü durumda olduğu keşfedildi. 

Nörolojik olarak yıpranma belirtileri gösteren beyin, vücuda yaşlandırıcı hormonların devreye girmesini sağlayan sinyalleri yolluyor. Stresin yıprattığı beyinin uyardığı serbest radikaller ise tamir edici enzim hücrelerine zarar vererek yaşlandırmayı hızlandırıyor.

Okulu bırakmak, okulda veya yüksek öğrenimde başarısızlık, kovulmak, uzun süre işsiz kalmak, ebeveyn veya sevilen birini kaybetmek gibi olayların ağır stresli durumlar olduğunu öne süren Dr. Doug BrownHer türlü stresin sağlığımızı etkileyebileceğini biliyoruz, bu nedenle  çalışmanın stresli yaşam olaylarının hafızamızı ve düşünce yeteneklerimizi etkilediğini kanıtlaması pek de şaşırtıcı değil; ancak yaşanan olayları uzatarak stresi sürdürmek beyin sağlığını kesinlikle iyi etkilemiyor “ açıklamalarında bulundu.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap