Günümüzde yazılım teknolojisi gün geçtikçe kendini geliştirmeyi başarırken çok farklı alanlarda da kendini göstermeye devam ediyor. Araba sürmekten kanser tedavisine her işe el atan yapay zeka gün geçtikçe daha çok insan olmaya başlıyor. Teknoloji şirketleri de yapay zekaya büyük yatırımlar yapıyor ve pazarlama konusunda da çıtayı yükseltiyor fakat bir nokta hiç değişmiyor: Genellikle bütün yapay zeka isimleri insanlardan alınıyor.

En güzel örneklerden biri olan e-ticaret devi Amazon’un sesli hoparlör olarak geliştirdiği Alexa, aslında fenomen bilim kurgu yapımı Star Trek’ten alıntılanmış ve “x” harfiyle kombine edilerek yeni bir isim yaratılmış. Bununla birlikte IBM’in birçok isim piyasaya sürmeden önce Watson olarak tanıttığı yapay zeka şirketin ilk CEO’su Thomas J. Watson’a ait.

IBM’de görev alan marka yöneticisi ve küresel yaratıcılık ekibinden Ann Rubin yaptığı açıklamada, “Watson bir insan ismi aldı çünkü bu şekilde bir bilgisayara yaklaşmak hem kolay hem daha sıcak” ifadelerini kullandı.

Salesforce adlı şirket Albert Einstein’ın ismini patentleyerek bir bilim insanın ismini yapay zekaya vermek için kolları sıvayan ilk adımı 7 yıl önce atmıştı. Teknoloji şirketlerine bir hayli cazip gelen bu isim Adgorithms adı verilen bir yapay zeka için kullanılıyor. Yapay zeka platformuna Albert ismi o kadar özdeşleşmiş ki şirket yetkilileri platformun ismini değiştirmeyi düşündüklerini belirtiyor.

Pazarlama stratejileri söz konusu olduğunda insanların beklentisi genellikle kendilerine yakın olanı seçmekten oluşuyor. Bu sebeple markalar, yapay zeka teknolojileri gibi soğuk ve devrelerden oluşan yapıları insan isimleriyle süsleyerek daha samimi ve sıcak göstermeyi hedefliyor.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap