TBMM’de uygulanmaya başlayacak yeni önlemlerde yapay zekanın sıkça kullanılması dikkat çekiyor. ‘Yüz tanıma, plaka okuma ve araç altı görüntülemeyi’ de içeren yeni uygulamalar, Türkiye’de ilk kez TBMM’de devreye sokulacak.

ABD’deki ünlü dizi ‘Person of Interest’e olan benzerliğiyle dikkat çeken gözetleme sisteminin 757 kameranın 24 saat süreyle kesintisiz görüntüleme özelliğinden oluşuyor.

Meclis Koruma Daire Başkanlığı yetkililerinin verdiği bilgiye göre, ‘Entegre Teknoloji Güvenlik Sistemi’ birden fazla güvenlik uygulamalarını içeriyor. Plaka okuma, erken algılama, araç altı görüntüleme ve road blocker tedbirlerinin de uygulamaya sokulduğu gelen bilgiler arasında.

Yüz tanıma sistemi devreye girecek

Yüz tanıma özelliğinin önümüzdeki haftalarda aşamalı olarak devreye girecek olmasıyla birlikte, Meclis’e girecek olan araç sayısının da en aza indirilmesi bekleniyor. Bu sayede giriş yapan araçların plaka okuma sistemiyle bütün geçmişi belirleniyor. Günlük ortalama 3 bin 700 aracın girdiği Meclis’te bombalı araçlarla saldırılara karşı iki hatta güvenlik uygulaması getirildi.

TBMM ayrıca havadan ‘drone’ saldırılarına karşı Aselsan’ın geliştirdiği sistemi kullanmaya başlayacak. ‘Tespit et, kontrole al ve indir’ içerikli sistemi devreye sokmaya hazırlanan TBMM yönetimi, güvenlik birimlerine gerekirse vurarak düşürme yetkisini vermeyi planlıyor.

Yeni bir güvenlik önlemi ise TBMM’ye giriş yapan insanların yüz tanıması gerçekleştirilerek geçmişlerinin analiz edilmesi. Örneğin 100 kişilik bir grup daha Meclis’e girmeden yazılım sistemine yüklenen özellikler doğrultusunda “Yüz ifadelerine göre, somutkan, çekingen, korku içinde olan, kimseyle konuşmayan, kıyafeti şüpheli olan” kişiler sistam tarafından tespit edilecek. Bu sayede canlı bomba olabilecek ya da tehlikeli bir durum oluşturabilecek insanların önceden tespit edilebilmesi amaçlanıyor.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap