Bilim insanları, sizi uykunuzda izlemek için RF sinyallerini analiz eden bir algoritma oluşturdu.

RF sinyalleri, yüksek frekanslı dalgalara verilen bir terim ve kısaca radyo frekansı olarak da tanımlanabiliyorlar. Bunu bir yapay zekayla destekleyen çalışma, sağlık amaçlı kullanılabilecek.

Söz konusu çalışma, MIT ve Massachusetts Genel Hastanesi Uyku Tıbbı Çalışmaları Bölümü'nde görev yapan araştırmacılardan oluşan bir grup tarafından yürütüldü.

Elbette, bu gelişme çok yakında başkalarının rüyalarına müdahale edeceğimiz, onların bilinçaltını kurcalayabileceğimiz anlamına henüz gelmiyor, ancak bu tür bir başlığı da okuma olasılığımızın an meselesi olabileceğini aklımızın bir köşesinde tutmakta fayda var.

Araştırmacı takımın başındaki MIT Profesörü Dina Katabi çalışmasını, "Vizyonumuz, kullanıcının herhangi bir şekilde efor sarf edecek davranışınıa gerek kalmadan, arka planda kaybolması muhtemel fizyolojik sinyalleri ve önemli sağlık ölçümlerini yakalayan sağlık sensörlerini geliştirmek olacak" şeklinde özetliyor.

Söz konusu algılayıcılar, insanlardan yayılan düşük seviyeli RF sinyallerini kullanıyorlar. İnsan vücudunun en ince hareketleri, bir Wi-Fi yönlendiriciyi andıran RF cihazı tarafından algılanıyor ve yapay zeka algoritması tarafından analiz ediliyor. Bu yapay zeka, elektrot sensörlerini herhangi bir fiziksel (kablo) bağlantı olmadan, doğrudan bir özneye bağlayarak elde edilen aynı diyagnostik ölçümleri ve bilgileri topluyor.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap