Yapay zeka geleceğin en faydalı teknolojisi olabileceği gibi büyük sorunları da içinde barındırıyor. Yapay zeka ve robotların gelişimi, beraberinde bazı endişeleri doğurmaya devam ediyor!

Bilim-kurgu sinemasının üzerinde çokça durduğu yapay zeka ve robotlar konusu artık hayal olmaktan uzaklaşıyor. Gün geçtikçe gelişen ve değişen teknolojiyle birlikte hayatımızın bir parçası olmaya git gide yaklaşıyor. Robotlar bilim-kurgu alanından uzaklaşırken evlerimize ve işyerlerimize hızla yaklaşıyor. Bu durum da, güvenliğin bir kez daha sorgulanması anlamına geliyor. Ancak bu sefer yapılan güvenlik tartışması, robotların ayaklanmasından daha farklı. Tehlike standart hackleme saldırıları. Hackleme saldırıları oldukça tehlikeli olabilmekte ve görünüşe göre bu saldırılardan özellikle biri, oldukça ciddiye alınmalı.

Seattle tabanlı siber güvenlik firması IOActive'nin iddiasına göre konut ve endüstri merkezlerinde kullanılan bazı popüler robotlarda, hackerların kullanabilecekleri pek çok açık bulunmakta.

Bu tür robotların arasında Teradyne'ın Universal Robots bölümü tarafından geliştirilen endüstriyel robotlar da yer alıyor ve IOActive bu robotları uzaktan hackleyerek önemli güvenlik özelliklerini iptal edebilmiş durumda. Bu da robotun vücut veya malzeme hasarlarına yol açabilmesi anlamına geliyor.

SoftBank'ın NAO ve Pepper'i gibi evde kullanılan yardımcı robotları da siber saldırılara karşı savunmasız gibi gözükmekte. IOActive, bu küçük robotları gizli kayıt cihazlarına dönüştürdü ve eğlenceli bir örnekle gösterdi.

IOActive'nin gösterisinin amacı firmaları, robotları daha güvenli yapmaları için ikna ederken var olan cihazlarda bulduğu açıklıkları da kapamaktı.

IOActive ilk olarak bu yılın başlarında konu hakkında bir rapor yayınlamıştı ancak üreticilerin açıkları kapatmalarına zaman vermek için detayları açıklamamıştı. Bugünden itibaren de firma, üreticinin güvenliklerini geliştirmelerini sağlamak için teknik detayları sunmaya başladı.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap