Çin’de geçen gün 9 milyon 4 yüz bin öğrenci üniversite sınavına girmişti. Ancak sınava girenlerin arasında şaşırtıcı bir sima vardı. O da AI-MATHS isimli yapay zekaya sahip bir robottu.

Bu robot bir çok lise öğrencisini geçerek hiçbir kodlama yardımı eklenmeden ülke ortalamasına yakın bir puan alarak aslında yapay zekânın korkutucu öğrenme becerisini gözler önüne serdi. Ülke ortalamasının üstüne çıkmasını ise 22 dakika gibi kısa bir sürede tamamlayarak adeta bir rekor kırdı. İlk testte 150 sorudan 105 puan alan robot, ikinci testi 10 dakika içinde 100 puan alarak bitiriyor ve bu şekilde öğrencilerin önüne geçtiği ifade ediliyor.

Geçen sene sınava giren öğrencilerin ortalaması ise 109 olması yapay zekanın iyi bir puan aldığını gözler önüne seriyor. Robotu geliştiren Chengdu Zhunxingyunxue şirketinin CEO’su Lin Hui:” Bir insanın testi bitirmesi iki saat sürüyor. Umarım makine gelecek yıl mantıksal muhakeme ve bilgisayar algoritmaları üzerindeki performansını arttırarak 130’un üstünde puan alabilir” şeklinde konuştu.

Çin Bilim ve Teknoloji Bakanlığı’ı 2020 yılına kadar, giriş sınavıyla önde gelen üniversitelere kabul edilecek kadar akıllı bir yapay zeka robotu inşa etmeyi planlıyor.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap