Ekip üyeleri endüstriyel tasarımcılardan oluşan Yapan İnsan, insanlarda panik anlarında ortaya çıkan çaresizlik durumunu, bazı basit araçlarla neler yapabileceklerini göstererek yaratıcı özgüvenlerini destekleyip, ihtiyaç hallerinde kendilerine ve bulundukları topluma yardımcı olabilmelerini sağlayan, acil durumlarda yanlarına alabilecekleri bir sırt çantası tasarlıyor.

3 çeşit yardım sağlayan 3 model çanta ve bunlarla bağlantılı workshoplar, seminerler ve eğitimler planlandı. Ürünler olası senaryolara göre tasarlandığı için verilecek eğitimler ve ürünler bu senaryolara göre gerçekleşecek.

Acil durumlarda ve afet sonrası dönemlerde insanlar neler yapması veya yapmaması gerektiğini ya da ihtiyaç içindeki insanlara nasıl yardım etmesi gerektiğini bilmediği için özgüven eksiliği yaşayıp, uygulayabilecekleri eylemler olsa bile, hizmet ve destek beklediğini ifade ediyor. Acil durum kitleri ve bu kitlerle bağlantılı eğitimler vererek yaratıcı özgüvenlerini destekleyip, kendilerine, yakınlarına ve insanlara faydalı olmalarını sağlamayı hedefliyor.

İmece Platformu projelerinden olan Yapan İnsan, bazı basit araçlarla insanlara neler yapabileceklerini göstererek yaratıcı özgüvenlerini destekleyip, panik anlarında ortaya çıkan çaresizlik durumunu gidermek ve ihtiyaç hallerinde kendilerine ve bulundukları topluma yardımcı olabilmelerini sağlama hedefiyle platforma başvurdu.

İnsanların böyle bir çalışmada gönüllü olmayı isteyip istemeyecekleri test edildi. Çalışmalarda bulunmak isteyen ve eğitimlere katılmak isteyen gönüllü listesi oluşmaya başladı. Yaratıcı özgüveni desteklemek için çeşitli oyunlar oynatıldı. Oyunlar sonucunda yaratıcı malzeme kullanımı farkındalığında artış olduğunu gözlemlendi. Prototip sürecindeki ürün geliştikçe kullanılabilirliği test edildi ve içinden bazı malzemelerin çıkarılması/eklenmesi gerektiği gözlemlendi.

Sonraki süreçte üç kısımdan oluşan çantanın detayları belirlendi ve prototip oluşturuldu. Projenin hedef kitlesine değer önerebilmesi için kısa vadede en önemli görev kitlerin belirli bir sayıda üretilip kullanıma sunulması, uzun vadede ise bu kitlerle bağlantılı ve düzenli olarak eğitimlerin verilmesi ve workshopların yapılması planlanıyor.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap