Tükenmişlik sendromu yaşayan bir çalışanın illaki zor bir patronla ya da fazla iş yüküyle uğraşıyor olması gerekmez. Bu daha derin bir soruna işaret ediyor olabilir.

‘Frontiers of Psychology’ isimli tıp dergisinde yayınlan yeni bir araştırma sorunun kaynağının daha temelde yattığını söylüyor.

Sorun: Bilinçaltı ihtiyaçları ve meslek beklentileri uyuşmaması

İnternet üzerinden yapılan bir anketin sonuçlarına dayanan araştırma, tükenmişlik hissinin ortaya çıkmasının sebebinin çalışanın bilinçaltındaki ihtiyaçlarıyla mesleğinin kendisinden beklentilerinin uyuşmaması üzerine meydana çıktığını ortaya koydu.

Araştırmanın sonuçları 22 ila 62 yaşları arasında olan 97 kadın ve erkeğin katıldığı anketin analiziyle ortaya çıktı.

Örneğin; A çalışanı, insanlarla ilişkileri kuvvetli dışa dönük bir karaktere sahip ancak mesleği gereği masa başı çalışıyor ve dış dünyayla bağlantısı neredeyse hiç yok. B çalışanı bir takımı yönetiyor ve işi gereği sunumlar hazırlıyor ancak aslında bu kişi tek başına çalışmayı tercih eden ve başkaları adına sorumluluk almayı sevmeyen biri. Böyle bir durumda iki çalışan da bulundukları ortamla uyumsuzluk yaşıyor. Bu durumun önüne geçmek için şunlara dikkat edilmesi gerekiyor;

1. İşverenler dikkat olmalı

İşe alım sürecinde sadece CV’de yazanlara bakmamak gerekir. Yöneticiler işin gerektirdiklerinin kişilerin karakterine uyup uymadığını da fark edebilmeli.

2. Fazla güç fiziki rahatsızlıklara yol açabilir

Bir kişi işyerinde kaldırabileceğinden daha fazla sorumluluğa sahipse bu durum kişi üzerinde fazla baskı yaratıyor ve baş ağrısı, göğüs ağrısı, nefes yetmezliği gibi fiziksel rahatsızlıklara yol açıyor.

3. Aşırı insan etkileşimi tükenmişliğe neden olabilir

İş yerinde çok fazla insanla etkileşime girmek zorunda kalmak ağır bir tükenmişlik sendromu yaşanmasına sebep olabilir. Bu durumla başa çıkabilen kişiler ise takım çalışması ve işbirliği sayesinde işlerinde daha başarılı olabilirler.

Kaynak: Busines Insider


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap