Yandex.Taxi ve Uber, 6 ülkede faaliyetlerini beraber yürütme kararı alarak yeni araç paylaşım modelini projelendirdi. Bu amaçla Rusya, Azerbaycan, Ermenistan, Beyaz Rusya, Gürcistan ve Kazakistan'da hizmet vermeyi düşünüyor.

Rusya’nın çevrimiçi taksi uygulaması Yandex.Taxi ve sürücülü araç kiralama şirketi Uber, büyük bir anlaşma imzaladı. Dijital dönüşümde birçok şirket birbirini destekleyerek güçlerine güç katıyor. Bu dönüşümün dünyadaki en iyi örnekleri arasında yer alan iki marka güçlerini birleştirerek yeni bir araç paylaşım modeli ortaya çıkarttı. Toplu taşımanın yanında bireysel araç kullanımına da önemli bir alternatif oluşturacak yeni araç paylaşım modelinin Rusya tekelinde taksi sektöründen de yüzde 5 veya 6 civarında pay alması hedefleniyor.

İşbirliklerinin büyüyen ve gelişen dijital ekonomiye önemli bir katkısı var. Bu uygulama da aynı şekilde eğer başarılı olursa büyük bir katkı getirmesi bekleniyor. Uygulama ise, kullanıcılar için Yandex.Taxi ve Uber uygulamaları daha önce olduğu gibi çalışacak. Sürücüler ise hem Yandex.Taxi hem de Uber uygulamalarından kullanıcı almalarını sağlayan uyarlanmış bir platforma geçecek. Uyarlanmış sürücü platformu sayesinde hizmet verecek araç sayısı büyük oranda artacak. Buna ek olarak, yolcuların bekleme süreleri de azalmış olacak. Yolcular da hem daha uygun fiyatlarla seyahat etme avantajına kavuşacaklar hem de sürücüler saat başına daha fazla müşteriye hizmet verebilecek. Yeni geliştirilen modelin gücünü arttırmak amacıyla Yandex'in dünya çapında başarılı olan navigasyon ve harita teknolojilerinden de yararlanılacak.

Ortaklığın toplam değeri 3 milyar 400 dolar olarak açıklandı. Uber 225 milyon dolar ve Yandex ise 100 milyon dolar yatırım yapacak. Yandex ortaklık oluşturulacak yeni şirketin yüzde 59,3'üne, Uber yüzde 36,6'sına sahip olurken, geriye kalan yüzde 4,1 pay ise çalışanlar tarafından kontrol edilecek. Yeni model bu yılın son çeyreğinde kullanıcılar ile buluşacak.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap