Genetiğinin değiştirilmesi ile insan biyolojisine uygun hale getirilen domuz organları, organ transferleri için hayati listede bekleyen hastalara çözüm olabilir.

İnsanlar arasında yapılan organ transferi her çevre tarafından uygun karşılanan ve doğru bulunan bir "hayat kurtarma metodu". Ancak bilindiği üzere doku uyuşmazlıkları gibi sorunlar bu metoda gölge düşürebiliyor. Buna alternatif olarak konuşulan yol ise domuzlardan organ transferi.

Çin’li bilim insanları bu yönde genetik olarak modifiye edilmiş domuz organları üzerinde çalışıyor ve gelecek 2 senede başarılı sonuçlar almayı umut ediyorlar.

Xenotransplantasyon adı verilen hayvanlardan insanlara organ transferi metodu için domuzun seçilme sebebi ise yine tabi ki tıbbi. Domuzların hem boyut, hem de metabolizma olarak insanlara yakın olmaları onların seçilme sebebi.

Bu alanda yapılan en önemli denemelerden birinde, bir babun maymununa bir domuz kalbi aktarılmış ve babun 3 sene boyunca yaşamış. Şimdi insanlar üzerinde denemeler yapmak için 10 farklı Çin’li araştırma kuruluşu hükümetten özel izin için başvurmuş. 

Futurism'in haberine göre ise; Çin Hükümeti bu araştırmalara ve deneylere maddi kaynak sağlayarak adeta tıbbın geleceğini yeniden inşa ediyor.

Ayrıca The South China Morning Post gazetesinin haberine göre Çin’deki klonlama şirketleri, bu projelere kaynak sağlama amacıyla yılda 1.000 adet domuz klonluyorlar. 


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap